76 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Výstava približuje výstup Slovákov na Mount Everest

TELEVÍZIA KOŠICE, 21.03.2016 11:49 | Kultúra
Výstupy slovenských horolezcov na najvyššiu horu sveta približuje najnovšia výstava v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Pod názvom "Everest - Z histórie výstupu Slovákov na Mount Everest" ju pripravili Slovenský olympijský výbor - Slovenské olympijské a športové múzeum a STM Košice.

Výstava je venovaná predovšetkým prvej slovenskej expedícií Himaláje 84 – Sagarmatha, počas ktorej 15. októbra 1984 na vrchol Mt. Everestu vystúpili Jozef Psotka a Zoltán Demján. Expedícia mala tragický koniec, pri zostupe zahynul Jozef Psotka, ocenený in memoriam aj v prestížnej ankete Športová osobnosť Košíc.

Okrem úspešných výstupov na vrchol výstava pripomína aj históriu objavovania Mount Everestu. Vidieť môžete napríklad, zo súkromnej zbierky zapožičanú päťdolárovú bankovku Nového Zélandu s vyobrazením sira Edmunda Hillaryho a jeho vlastnoručným podpisom. Práve Hillarymu a nepálskemu šerpovi Tenzingovi Norkejovi je uznané prvenstvo výstupu na najvyššiu horu z 29. mája 1953.

Súčasťou výstavy sú aj mnohé ďalšie unikátne fotografie a exponáty zo súkromných zbierok a archívov horolezcov, potrvá až do 17. apríla.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
826
videní
02:33
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1075
videní
04:12
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
110
videní
01:56
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
821
videní
03:39


Facebook loginGoogle login