K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Mesto sa zbavuje potkanov

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.03.2016 15:33 | Spravodajstvo
Nariaďuje to povinná deratizácia, ktorá na území mesta Košice odštartovala v utorok po Veľkej noci.

"Povinné subjekty, ktoré majú plniť toto opatrenie sú mesto Košice a všetky mestské časti. V budovách, ktoré sú v ich vlastníctve a v správe, by mali vykonať deratizáciu, ale najmä, mestské časti aj na všetkých verejných priestranstvách, ako napríklad parky a takzvané kontajneroviská pre odpad," hovorí Zuzana Dietzová, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.

Celoplošná deratizácia potrvá až do 30. apríla a je povinná aj pre podnikateľov. Odstraňovanie hlodavcov tak musí prebehnúť aj v budovách, v ktorých sídlia firmy, ďalej v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach, ako aj v školách, či predajniach. Povinnej deratizácii sa nevyhnú ani bežní ľudia, najmä majitelia rodinných domov, ktorí by ju mali vykonať vo svojich pivniciach. V pivničných priestoroch panelákov by mal deratizáciu zabezpečiť správca bytov. Po 30. apríli bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva kontrolovať, či deratizácia bola vykonaná. Je tak potrebné ponechať si doklad po dobu tri mesiace.

"Po skončení tohto deratizačného obdobia skontrolujeme 30 až 40 prevádzok. Kontrola bude spočívať v predložení dokladu, alebo účtu o zaplatení deratizácie, kontrolovať budeme aj to, kto deratizáciu vykonal."

Mesto a mestské časti musia do 30. mája úradu písomne oznámiť, že deratizáciu vykonali. Ostatní túto povinnosť nemajú. Celoplošná deratizácia sa v Košiciach koná dvakrát ročne. Dôvodom sú hlásenia o potkanoch. Tie roznášajú viaceré ochorenia nebezpečné pre človeka.

"Prenos môže byť rizikový pri tak veľkej aglomerácii ako sú Košice. Ak by sa ale táto situácia zmenila a nebudeme mať hlásenia, tak môžeme deratizáciu nariadiť len raz ročne, prípadne ju dočasne zastaviť," dodáva Dietzová.

V prípade, že si povinnosť nesplníte, môže vám byť udelená pokuta od 150 eur vyššie.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
406
videní
02:05
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
374
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4655
videní
01:58
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
176
videní
00:30


Facebook loginGoogle login