Náš tip
Boj o stromy na Tomášikovej pokračuje
Pod petíciu proti výrubu sa podpísala už tisícka ľudí, je medzi nimi aj meno Richarda Rašiho.
Ďalší chystaný výrub stromov, tentoraz v širšom centre mesta, narazil na výrazný odpor občanov. Spoločnosť SPP-Distribúcia chce na Tomášikovej pod zem umiestniť nový plynovod. Naplánovala si to v páse zelene, v ktorej sú aj stromy. Tie sú označené na vyrúbanie. Podľa občianskeho aktivistu Ladislav Rovinského vzhľadom na rozsah inžinierskych sietí, ktoré pod zemou na Tomášikovej vedú, by výrub znamenal, že by tam už nikdy v budúcnosti stromy znovu vysadiť nemohli: "Viem si predstaviť aj také riešenie problému, že by primátor z titulu svojho postavenia vyvinul väčší tlak smerom k umiestneniu plynovodu pod cestu. To by ale nateraz znamenalo prerušenie prác a toho sa všetci investori boja, keďže by museli celý schvaľovací proces absolvovať ešte raz."
Pod online petíciu proti výrubu stromov na Tomášikovej sa podpísala už tisícka ľudí. Podporu im vyjadril aj starosta Severa Marián Gaj a v piatok pod petíciou pribudlo aj meno Richard Raši. Podľa pôvodného plánu bolo potrebné vyrúbať až 24 stromov, a to už do konca marca. Spoločnosť SPP-Distribúcia ale výrub odkladá: "Výrub odložíme až na termín realizácie výkopových prác s cieľom nájsť najvhodnejšiu trasu nového plynovodu a zachrániť tak čo najviac z označených stromov. Na predmetnom úseku budeme podľa harmonogramu realizovať výkopové práce od 1. júla do 16. septembra 2016. Ak bude nevyhnutné pristúpiť k výrubu drevín, tak iba tých, ktoré budú v ochrannom pásme až zrekonštruovaného (novo uloženého) plynovodu," uviedol pre TV KOŠICE hovorca spoločnosti SPP-Distribúcia Milan Vanga.
Snaha SPP-Distribúcie uchrániť existujúce stromy nie je úplným víťazstvom občanov. Navyše, v budúcnosti by sa podľa Ladislava Rovinského mohlo stať, že stromy v okolí plynovodu by ohrozovali inžinierske siete, alebo by boli nebezpečné na povrchu a tým pádom budú sťaté tak či tak. "Nie je to ideálne riešenie. To by podľa nás bolo, ak by plynovod, a postupne aj všetky inžinierske siete, viedli mimo zeleného pásu na Tomášikovej," dodal L. Rovinský.
Plynári tvrdia, že ich zásahy do životného prostredia mrzia a robia ich iba v nevyhnutnej miere. V prvom rade však ide o bezpečnosť občanov a ochranu majetku. V tomto roku plynári rozkopú viaceré časti mesta: "V meste Košice začala plánovaná rekonštrukcia plynovodov v marci 2016. Rekonštrukcie plánujeme v lokalitách Košice – Staré mesto, Košice – Sever, Košice – Juh, Košice – Vyšné Opátske s plánovaným ukončením prác 15. októbra 2016. V prípade výskytu prekážok v ochrannom pásme, akými sú napr. dreviny, je potrebné vyhodnotiť bezpečnostné riziká a v opodstatnených prípadoch prekážky aj odstrániť," doplnil M. Vanga s tým, že bezpečnostné riziko môžu spôsobovať aj dreviny, ktoré svojou koreňovou sústavou odtláčajú izoláciu plynových potrubí, čím vniká vlhkosť na povrch potrubia a spôsobuje jeho koróziu. Tým sa významne zvyšuje riziko havárie na plynovom potrubí, čo môže spôsobiť prerušenie dodávky zemného plynu odberateľom, únik plynu a v prípade havárie až poškodenie zdravia a majetku osôb v predmetnej lokalite.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.