485 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

V Košiciach protestovali učitelia

TELEVÍZIA KOŠICE, 05.04.2016 19:14 | Spravodajstvo
Niekoľko desiatok učiteľov sa dnes podvečer zišlo na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne v Košiciach na protestnom zhromaždení. Bubnovačkou pripomenuli novému ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi, že sú v štrajkovej pohotovosti. Protest niesol názov inaugurácia nového ministra.

Štrajkujúci učitelia požadujú splnenie troch základných požiadaviek prezentovaných už na jeseň 2015 - a síce navýšenie tarifných platov učiteľov o 140 eur už od 1. mája, navýšenie rozpočtu ministerstva školstva o 400 miliónov eur a ponechanie kreditov na dobu neurčitú. Aj keď akciou šéfovi rezortu vyjadrili svoju podporu a vieru, že sa v školstve niečo zmení, sú pripravení ísť aj do ostrého štrajku.

Učitelia na protestnom mítingu uviedli, že minister nemá sto dní na zmeny v školstve a vyzývajú ho, aby ich urobil hneď teraz. Odkazujú mu, že má presne dvadsaťšesť dní, aby prijal správne rozhodnutia. "Ak to nezmeníte vy, zmeníme to my a rodičia žiakov," odznelo na protestnom zhromaždení.

Viacerí učitelia všetkých stupňov sú v súčasnosti v štrajkovej pohotovosti, do ktorej prešli od pondelka 7. marca. Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára.

Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstúpili na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami v regionálnom školstve, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov. Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak vtedy štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk prerušili.

Učitelia zároveň spustili aj nový web, na ktorom budú počas obdobia 100 dní sledovať, ako sa novému ministrovi v plnení požiadaviek darí.

Ministerstvo školstva v týchto dňoch zostavuje programové vyhlásenie vlády za oblasť školstva, pričom na vyhlásení pre regionálne školstvo pracuje spoločne so zástupcami Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a Slovenskej komory učiteľov, ako aj so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov. Ministerstvo má finálnu verziu predložiť premiérovi Robertovi Ficovi v stredu 6. apríla.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
356
videní
01:48
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1985
videní
03:02
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
8313
videní
02:11
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2397
videní
01:24


Facebook loginGoogle login