642 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Košice navštívili umelci z Barcelony

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.04.2016 11:02 | Kultúra
Kreatívna španielska skupina Insectotrópics by sa mala podieľať na programe Imaginácií, ktoré ale aj tento rok napokon vôbec nemusia byť.

Na trojdňovej návšteve Košíc sú aktuálne vizuálni umelci z ďalekej španielskej Barcelony. Hovoria si Insectotrópics a cez zmes žánrov spájajú video, hudbu, maľbu, tanec, mapping či prácu so svetlom. Insectotrópics robia takzvané čisté alebo aj absolútne kino a v Košiciach sa podieľajú na príprave programu Imaginácií. "V júni by sme sa mali podieľať na košických Imagináciách, preto sa tu snažíme spolupracovať s miestnymi umelcami a kreatívcami s cieľom vytvoriť show síce v jazyku Insectotrópics – aj s naším live-video performance – ale s využitím tunajších umelcov. Na to tu máme tanečnice, hercov, video-umelcov, výtvarníkov a práve teraz to celé pripravujeme, ide o akýsi kreatívny brain-storming," povedal pre Rádio Košice André Cruz Shiraiwa zo španielskeho zoskupenia.

To je relatívne mladé, tvorí od roku 2011 a zabodovalo dielom La Caputxeta Galáctica (Červená čiapočka). "Pracujeme so symbolickými, asociatívnymi alebo aj poetickými výrazovými prostriedkami, čiže je to široká paleta vyjadrenia. Niekedy sa dotýka toho, čo je abstraktné, surreálne alebo psychedelické, takže sú ľudia, ktorí to pochopia dokonale, ďalší tomu nerozumejú vôbec. Čo ale môžem povedať, fascinuje ich možnosti vidieť výrobu filmu naživo. Pretože nevidia iba obrazovku s hotovým filmovým dielom, ale aj to, ako v reálnom čase vyzerá jeho tvorba," doplnil André.

Autorka Imaginácií Ľuba Blaškovičová týchto umelcov videla na najväčšom španielskom pouličnom festivale: "Keď som pochopila, že všetko, čo tí umelci robia, je naživo, oslovilo ma to. Povedala som si, že konečne diváci Imaginácií pochopia, čo je to ten umelecký kreatívny priemysel a ako je možné prepojenie IT so súčasným i klasickým umením."

Aj tohtoročné Imaginácie ale dva mesiace pred ich zamýšľaným konaním takpovediac visia vo vzduchu. V crowd-fundingovej kampani zatiaľ na ich organizáciu prišlo len niečo cez 450 eur, z cieľovej sumy 20-tisíc.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1510
videní
02:03
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1150
videní
02:24
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1301
videní
03:16
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3303
videní


Facebook loginGoogle login