1452 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Historická bitka otvárala oslavy Dňa mesta Košice

TELEVÍZIA KOŠICE, 30.04.2016 21:39 | Zábava
Rekonštrukcia historickej udalosti patrila k úvodným podujatiam v rámci 22. ročníka osláv Dňa mesta Košice. Atmosféru dopĺňal dobový tábor, rytierske slávnosti priblížili udalosti, ktoré sa stali pred 525 rokmi.

História hovorí, že po smrti uhorského kráľa Mateja Korvína si uhorské stavy volili nového panovníka. Poľskému kráľovi sa to ale nepáčilo. Šermiari dnes stvárnili práve túto časť dejín.

„Inscenujeme obdobie rokov 1490 – 1492. Vtedy bola občianska vojna medzi dvoma bratmi: českým kráľom a uhorským kráľom Vladislavom II. Jagelovským a medzi jeho poľským bratom Jánom Albrechtom. Tieto boje sa diali aj na území pred mesta Košice, ktoré chceli dobiť. Mešťania sa bránili spolu na strane kráľa Vladislava II.,“ priblížil počas predpremiéry rekonštrukcie Juraj Gembický, odborný garant Via Cassa.

Ján Albrecht mal vojsko v sile 5000 mužov, medzi ktorými bolo aj 500 Tatárov. Prekročili uhorské hranice a takmer bez odporu prenikli až k Pešti. Tam sa už stretol so svojím bratom Vladislavom na rokovaní, ktoré sa skončilo bez dohody. Poľský kráľ sa tak stiahol na územie východného Slovenska, kde sa mu podarilo obsadiť Prešov a Sabinov, ale Košice už nie.

Vtedy bola mestu Uhorským kráľom Vladislavom II. udelená štvrtá erbová listina. Pre metropolu východu to znamenalo zavŕšenie vývoja erbu mesta.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

565
videní
05:58
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
584
videní
04:07
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1267
videní
02:33


Facebook loginGoogle login