600 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Referendum o Myslave neplatné

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.05.2016 14:28 | Spravodajstvo
Referendum o zachovaní samostatnosti košickej mestskej časti Myslava cez víkend nebolo platné.

Na ľudovom hlasovaní sa zúčastnilo 718 z celkovo 1762 zaregistrovaných voličov, čo predstavuje účasť 40,75%. Za zachovanie samostatnosti hlasovalo 700 ľudí, teda 98 percent.

Karol Labaš, ktorý zorganizoval petíciu za vypísanie hlasovania, hovorí pri neúspechu o dvoch pozitívach: "Ľudia, ktorí prišli, sa vyjadrili úplne jednoznačne za zachovanie Myslavy ako mestskej časti v rámci súčasných hraníc a kompetencií. Druhým pozitívom je, že referendum vyprovokovalo primátora Rašiho k vyhláseniu, že sa nikdy neuvažovalo o zlúčení Myslavy s Luníkom IX."

Občiansky aktivista je presvedčený o tom, že napriek neplatnosti referenda je jeho výsledok dostatočne zaväzujúci pre kompetentných a všetkých politikov.

Primátor Richard Raši aj v našom rozhovore potvrdil, že spájanie Myslavy s Luníkom IX nikdy nebolo v pláne. Vedenie mesta pôvodne plánovalo celomestské referendum, ktoré chcelo spojiť s parlamentnými voľbami, aby tak zvýšilo pravdepodobnosť platnosti. Zníženie počtu mestských častí ale teraz bude musieť prejsť Mestským zastupiteľstvom, Radou starostov a Národnou radou. "Verím, že na najbližšom rokovaní ma mestské zastupiteľstvo splnomocní k tomu, aby som mohol podať návrh novely Zákona o meste Košice. Tá by zakotvila možnosť spájania mestských častí aj na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva po predchádzajúcom súhlase Rady starostov," uviedol na margo večnej témy primátor Richard Raši.

Primátor tvrdí, že zákon o meste Košice by mohol v ideálnom prípade nadobudnúť účinnosť najskôr na prelome tohto a budúceho roka.

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Karol Labaš02.05.2016 23:53:29

Teší ma, že primátor zareagoval na vyhlásenie referenda uistením adresovaným Myslavčanom, že Myslava nebude spájaná s Luníkom IX, lebo práve táto hrozba referendum vyvolala. Škoda, že do takejto primátorskej záruky nezahrnul aj ostatné susedné sídliská, čím by sa postaral o zbytočnosť referenda. Svoj prísľub však zbytočne kazí zavádzajúcim tvrdením, že „s touto alternatívou sme nikdy nepočítali“ (viď list primátora http://karolko1.rajce.idnes.cz/Dokumenty_r_zne/#2016-03-14PrimtorvyjadreniekvyhlseniureferendavMyslave.jpg ). Lebo materiály k januárovému rokovaniu mestského zastupiteľstva obsahujú 4 alternatívy, v ktorých sa práveže so spojením Myslavy s Luníkom IX v rôznych kombináciách mestských častí uvažuje (príloha č. 2 – alternatívy č. 1, 2, 7 a 10): http://www.kosice.sk/includes/docuStore_getByID.asp?id=50853 . Na dôvažok nie je pravdivé ani ďalšie tvrdenie v liste týkajúce sa Luníka IX: „presadzujeme, aby táto mestská časť nebola v novom modeli usporiadania mestských častí nebola spojená ani s Myslavou, ani s inou mestskou časťou v Košiciach“. So zlúčením Luníka IX s inými mestskými časťami spomenutý materiál uvažuje až v 7 alternatívach.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3388
videní
03:09
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
625
videní
01:32
Váš tip
281
videní
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
441
videní


Facebook loginGoogle login