1508 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Po poškodení cudzieho auta sa "utekať" nevypláca

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.05.2016 12:55 | Spravodajstvo
Ošúchané či obité autá sú pre majiteľov prirodzenou daňou za parkovanie a pohyb po väčších mestách.

Pri hustote premávky a rôznych úrovniach vodičských schopností ostatných účastníkov je potrebné rátať aj s takýmito nepríjemnosťami. Mnohí vinníci ale z miesta nehody odídu bez snahy informovať poškodeného, hoci by škodu pokrylo ich povinné poistenie.

"Za prvý štvrťrok tohto roka sme v Košiciach zaznamenali 149 dopravných nehôd, v 48 prípadoch vodiči z miesta odišli bez splnenia si zákonných povinností. Pri pohľade na rovnaké obdobie uplynulých rokoch sa situácia vyvíjala podobne," skonštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.

Podľa polície nepostačuje nechať poškodenému za stieračom papierik s kontaktnými údajmi vinníka. Útekom z miesta sa zo škodovej udalosti stáva dopravná nehoda, preto polícia odporúča vodičom v takýchto situáciách využiť všetky možnosti informovania poškodeného. Ak sa ho nepodarí nájsť, je potrebné privolať policajtov.
Podľa názoru dopravnej psychologičky ľudia robia v každej chvíli najlepšie rozhodnutia aké vedia. Či pre seba samého, alebo pre iných – to už závisí od hodnotového systému, morálky či skúseností každého jednotlivca. "Na základne skúseností je niekedy lepšie odísť, niekedy zase zostať. Myslím si, že toto je hlavný dôvod, prečo ľudia odchádzajú, snažia sa skrátka vyhnúť nepríjemnej situácii. Môže ísť aj o to, že daný človek má nepríjemné skúsenosti s priebehom celej udalosti, alebo vie, čo všetko ho to stojí. Možno uvažuje aj tak, že vie, že to nie je až taký veľký problém a poškodený si to bude vedieť vyriešiť aj bez neho," povedala pre TV Košice dopravná psychologička Anna Kuchtová.

Do úvahy prichádza aj vlastná skúsenosť z opačnej strany a tieto faktory potom vedú k záveru, že nie je dôvod zostávať.

Ďalším činiteľom môže byť vlastný ekonomický prospech, keďže niektorí vodiči nechcú prísť o bonus za bezškodový priebeh. Ten môže byť maximálne 60 percent zo sumy zákonného poistenia. V dobe bezpečnostných kamier či Facebooku si ale útekom môžu vinníci spôsobiť viac škody ako úžitku. Netreba totiž zabúdať ani na potenciálnych svedkov udalosti. "V prípade, že si účastník nehody nesplní zákonné povinnosti, môže dostať pokutu 300 až 1.300 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na jeden až päť rokov. Ak ide o profesionálneho vodiča, môže sa takýmto nezodpovedným správaním pripraviť o zamestnanie," upozorňuje policajná hovorkyňa.

Základnými radami sú teda zachovať si chladnú hlavu, snažiť sa nájsť poškodeného napríklad cez rozhlas obchodného centra a ak to nedokážeme svojpomocne, treba na miesto privolať policajtov.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
288
videní
01:50
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
7543
videní
00:15
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1737
videní


Facebook loginGoogle login