K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Košičan Martin Koči v Portugalsku úspešný

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.05.2016 14:51 | Šport
Portugalská rally otvorila novú sezónu juniorských majstrovstiev sveta v rally 2016 (JWRC). Medzi 11-timi registrovanými posádkami sa ukázala v najlepšom svetle dvojica tímu Styllex motorsport Martin Koči – Lukáš Kostka. Po druhej etape dokonca viedla, ale po smolnom závere obsadila v JWRC (rovnako ako v seriály WRC3) druhé miesto. Celkovo boli klasifikovaní na 24. mieste. 

Košicko - zlínska dvojica vyrazila do pretekov so štartovým číslom 71. Na úvodnej diváckej špeciálke na rallykrosovej trati v Lousade začala piatym časom, bolo však jasné, že oveľa ťažšie prekážky čakajú na posádky na klasických štrkových rýchlostných skúškach. (celkovo 19 RS - 368 km)

Martin Koči šiel do pretekov s cieľom zaradiť sa medzi juniorskú Top3 a to sa mu darilo. Po druhom čase v RS2 sa posunul na striebornú priečku za Simona Tempestiniho a na tejto pozícii zotrval počas celej prvej etapy. 

Druhý deň Portugalskej rally obsahoval šesť dlhých meraných testov a Kočimu s Kostkom patril úvod dňa. So svojím citroënom zajazdili dva najrýchlejšie časy, čím sa dostali do čela juniorskej klasifikácie. V polovici súťaže po RS12 mali viac ako 40 sekundový náskok na druhého Folba, Tempestini po problémoch s brzdami strácal  1:13 minúty.  

V opakovaných prejazdoch, na opäť miestami dosť rozbitej trati, sa Martin rozhodol zásadne neriskovať. Zajazdil dva druhé a tretí čas, čím si udržal juniorské vedenie. Tri najrýchlejšie časy Tempestiniho ale avizovali pre záverečný deň  v JWRC poriadnu zápletku. Pred posledným dňom mal Koči pred Talianom náskok 30,8 sekundy, tretí Folb zaostával o necelú minútu. 

V záverečnej etape sa bitka medzi jazdcom Styllexu motorsport a Tempestinim rozhorela naplno. Na 21 km dlhej úvodnej skúške Tempestini poriadne zabral a z náskoku ukrojil 17,5 sekundy. Za slabším časom Martina sa však skrývalo poškodenie ľavého predného tlmiča, čo sa potvrdilo aj na druhej skúške sekcie, po ktorej sa Talian dostal do vedenia. Bohužiaľ harmonogram tretej etapy Portugalskej rally neobsahoval pred druhými prejazdami zastávku v servisnej zóne, a tak museli Koči s Kostkom pokračovať so zmieneným problémom aj ďalej. Na Tempestiniho to samozrejme nemohlo stačiť, zozadu sa na košického jazdca tlačil aj tretí Folb. Pred záverečnou skúškou strácal rovných 18 sekúnd. Francúz bol na slávnom teste Fafe rýchlejší, ale na Martina s Lukášom nestačil. V tíme Styllex motorsport tak mohla prepuknúť nespútaná radosť z druhého miesta. 

"Hneď na prvej rannej skúške, pár zákrut po štarte sme trafili menší kameň v koľaji. Nevyzeral byť veľký, ale ľavý predný tlmič to nevydržal. Došlo k jeho poškodeniu a vytečeniu náplne, čo malo zásadný vplyv na jazdné vlastnosti citroënu. Jazdiť s vytečeným tlmičom takú dávku kilometrov bol skutočne boj." opísal nešťastný záver súťaže Martin Koči. 

"Samozrejme v situácii, keď sme mali preteky dobre rozbehnuté, strata prvého miesta mrzí, na druhej strane sme šli do pretekov s cieľom umiestniť sa v Top3 a to sme splnili. Zásadne sa na nás v závere doťahoval aj Folb, takže musíme byť nakoniec radi, že sme ustáli druhé miesto medzi juniormi. Preto jednoznačne v našom tíme prevláda spokojnosť. Je to určite výborný štart do sezóny, ktorá bude určite výrazne vyrovnaná." uzavrel portugalské hodnotenie košický pretekár. 

V rýchlom slede sa Martin Koči s Lukáškom Kostkom predstaví na Rallye Český Krumlov (27. - 28. 5.), do JWRC sa vrátia začiatkom júla v Poľsku (1. - 3. 7., súťaž  termínovo v kolízii s Rally Bohemia).

Výsledky Portugalskej rally – JWRC (celkovo bolo klasifikovaných 10 dvojíc z 11 na štarte)
1. Tempestini – Bernacchini (RO/I – Citroën DS3 R3T MAX) 4:29:35,7
2. Koči – Kostka (SK/CZ -  Citroën DS3 R3T MAX) + 36,3
3. Folb – Le Floch (F -  Citroën DS3 R3T MAX) + 46,5
4. Dubert – Coria (F - Citroën DS3 R3T MAX) + 10:43,6
5. Veiby -  (N -  Citroën DS3 R3T MAX) + 25:09,6
6. Hauswald – Vilmot (F – Citroën DS3 R3T MAX) + 26:19,7

Foto: Jan Froněk

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1067
videní
02:48
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
706
videní
03:47
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
582
videní
02:59
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1175
videní
02:43


Facebook loginGoogle login