991 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

ArtFilm Fest: Hviezdy a výborné filmy

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.06.2016 11:06 | Kultúra
24. ročník ArtFilm Festu presťahovaného do Košíc už o dva týždne prinesie 150 filmov z vyše 50 krajín sveta. Budú medzi nimi aj tri najlepšie filmy z TOP festivalov – teda víťazné snímky z Berlína, Benátok i Cannes. Ocenenie Zlatá kamera udelia britskému režisérovi Alanovi Parkerovi, ktorý má na konte kinematografické počiny ako Evita, Polnočný Expres či Horiace Mississippi.

"Ocenenie Hercova misia si prevezme český herec Karel Roden, ktorý prerazil aj v zahraničí a najvýznamnejší srbský herec súčasnosti Lazar Ristovski. Jeho najväčšou úlohou bola rola Čierneho v legendárnom filme Emira Kusturicu Underground," uviedol pre Rádio Košice umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel.

Drvivú väčšinu programu by mali tvoriť absolútne filmové novinky. Po dlhých rokoch sa festival presťahoval z Trenčianskych Teplíc do metropoly východného Slovenska. Podľa primátora Košíc Richarda Rašiho môže festival obohatiť mesto vo viacerých rovinách: "Prvý rozmer je kultúrny, keďže sa zviditeľníme ako úplne nové mesto na filmovej mape Európy. Druhý rozmer je ekonomický, keďže návštevníci festivalu tu aj niečo utratia. No a po tretie – naše mesto získa imidž mesta turizmu, kultúry, histórie a unikátneho filmu. Celkovo teda z celého festivalu vidím pre Košice iba výhody."

Filmový festival do určitej miery pretvorí aj historické centrum mesta – nad potôčikom na Hlavnej budú inštalovať pamätné sklenené tabule ocenených filmárov. Veľkou devízou Košíc je podľa generálneho manažéra festivalu Rudolfa Biermanna amfiteáter, ktorý bude jedným z dejísk programu: "To, čo nemá nikto, je košický amfiteáter – povedal by som, že je to európsky unikát. My sme sa snažili vybrať filmy tak, aby boli relevantné, aby to bola zmes filmov, ktoré súvisia s vyznamenanými osobnosťami s filmami, ktoré sú úplne nové."

V prvý večer budú v amfiteátri naživo premietať otvárací ceremoniál festivalu. V pondelok 20. júna dianie v amfiteátri ovládne futbal – najprv to bude priamy prenos zo zápasu majstrovstiev Európy medzi Slovenskom a Anglickom a následne dokument o futbalovej hviezde Ronaldovi.

ArtFilmfest sa v Košiciach uskutoční medzi 17. a 25. júnom.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
56
videní
00:29
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
78
videní
00:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3464
videní
03:29
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
496
videní
03:18


Facebook loginGoogle login