K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Alergikom nastali ťažké časy. Odborníci: "Na vine je aj nepokosená tráva."

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.06.2016 14:41 | Spravodajstvo
Alergikom nastali v týchto dňoch ťažké časy. Dosvedčuje to aj peľový monitoring v metropole východu, vykonávaný prostredníctvom lapača peľov, ktorý je umiestnený na Terase na Ipeľskej ulici.

"V súčasnosti začínajú už do vysokých koncentrácií lipnicovité trávy, to sú tie vysoké buriny, ktoré nám rastú aj na mestských trávnikoch a sú okolo panelákoch a v mestských parkoch," informovala nás vedúca odboru hygieny životného prostredia a zdravia, RÚVZ v Košiciach, Zuzana Dietzová.

Problém robí alergikom najmä nepokosená tráva: "Mesto Košice a jednotlivé mestské časti výrazne zaostávajú s kosbou. Evidujem, že mnohé mestské časti majú ukončenú ešte len prvú kosbu. Máme jún a prvá kosba mala byť už v apríli. Pre alergikov je to veľmi nepriaznivá situácia v meste," dodáva Dietzová.

Lipnicovité trávy keď nie sú pokosené začínajú kvitnúť, a práve na ne je citlivá väčšina alergikov. Podľa Dietzovej by mesto malo v ideálnom prípade kosiť raz za mesiac, čo by situáciu alergikom uľahčilo. Okrem nepokosenej trávy zhoršuje stav aj košický vietor: "Košice sú položené v kotline, prevažujú nám tu severovýchodné vetry. V Košiciach mávame veľa veterných dní, čo môže alergikom zhoršovať zdravotnú situáciu, keďže vietor roznáša peľ."

Alergikom by pomohol pobyt pri vode, či mori. Z každodenných rád je to časté sprchovanie, umývanie vlasov, alebo aspoň oplachovanie vždy po príchode zvonku. V prípade zhoršených stavov môžu pomôcť aj antihistaminiká, prípadne rovno návšteva lekára.

Ilustračné foto: TV Košice
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
52
videní
00:22
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
38
videní
00:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1454
videní
01:38
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
15453
videní
09:30


Facebook loginGoogle login