1092 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Salmonela zo zmrzliny? Už len výnimočne.

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.07.2016 13:14 | Spravodajstvo
Omrzela vás tradičná vanilková alebo čučoriedková zmrzlina? Čo tak vyskúšať zmrzlinu s príchuťou konského mäsa, kukurice alebo cesnaku. K takýmto gastronomickým unikátom sa dostanete napríklad  v Japonsku. V slovenskom rebríčku top príchutí ale určite nájdeme čokoládu alebo citrón.

Bez dobrých cukrární a stánkov so zmrzlinou by sme si asi centrum mesta ani nevedeli predstaviť. Avšak mimoriadne dôležitým elementom v tomto mrazenom biznise je aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Práve ten kontroluje, či zmrzlinárne dodržiavajú všetky dôležité pravidlá hygieny a kvality.  Pozreli sme sa na to, ako v tohtoročnej kontrole dopadli predajcovia v Košiciach a okolí.  Viac nám o pravidelnej predsezónnej kontrole povedala vedúca odboru hygieny výživy  Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Eva Gajancová: "Kontroluje sa pripravenosť všetkých prevádzok. Pri kontrolách sme v tejto sezóne závažné nedostatky nezistili. V minulosti sa nedostatky týkali prevádzkovej hygieny, osobnej hygieny či nesprávnej manipulácie s potravinami."

V minulosti sa na prípravu zmrzliny bežne používali aj vajcia. Dnes sú skôr raritou ako pravidlom. Aj vďaka tomu sa rapídne znížili prípady výskytu nebezpečnej salmonelózy.  Vedúca odboru hygieny výživy  Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Eva Gajancová dodala, že vajcia sa v prevádzkach zvyknú nahrádzať stabilizátormi, ktoré sa nachádzajú v používaných zmrzlinových zmesiach.

Aby sme sa salmonelóze a iným ochoreniam vyhli, je dôležité, aby predajcovia zmrzlín dodržiavali neúprosné pravidlá hygieny. Niekedy sa však stane, že aj vy ste svedkom špinavej prevádzky alebo hazardu s ľudským zdravým. V takomto prípade môžete na spomínaný úrad podať podnet na vykonanie kontroly.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
145
videní
00:30
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
270
videní
00:22
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
174
videní
00:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
16222
videní
09:30


Facebook loginGoogle login