2580 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Prepúšťanie v TEKO aj U.S. Steel Košice

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.07.2016 18:17 | Spravodajstvo
Proces optimalizácie pracovných miest v spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. bude pokračovať. Nie však v takom rozsahu, ako to bolo od apríla do júla 2016. Od začiatku roka tu z organizačných dôvodov prišlo o prácu 63 ľudí. Odborári však upozorňujú, že čísla sú reálne o niečo vyššie, keďže viacerí pracovný pomer ukončili dohodou. Ku koncu tohto mesiaca bude musieť opustiť pracovisko 7 zamestnancov.

Stanovisko predsedu predstavenstva spoločnosti TEKO, a. s. Ing. Ladislava Kocha: "Celkovo dôjde ku koncu roka k zníženiu počtu stavu zamestnancov o 72 osôb a počet zamestnancov dosiahne ku 31.12.2016 stav 383. Zrealizované opatrenia sa prejavia v úsporách osobných nákladov v roku 2017 a dosiahnu výšku takmer 1,5 milióna eur."

Odborári si však nemyslia, že zadlženosti štátnej teplárni prepúšťanie pomôže. Aj preto ešte v máji otvoreným listom požiadali o pomoc vládu SR. Plánujú tiež stretnutie s ministrom hospodárstva Petrom Žigom, resp. chcú, aby TEKO, a.s. štát oddlžil. Podľa nich totiž úverové zaťaženie spoločnosti od roku 2006 do konca minulého roka vzrástlo z necelých 7 miliónov eur na takmer 86 miliónov eur. Dôvodom mala byť rozsiahla modernizácia a ekologizácia podľa noriem Európskej únie. Dá sa ale predpokladať, že košická tepláreň príde o viac zamestnancov, ako prepúšťa.

Odborový predák v TEKO Ivan Ruščín: "Sú nespokojní. Už 3 mesiace, čo prepúšťajú ľudí, idú dole s peniazmi. Veľa ľudí už rozmýšľa o tom, že jednoducho bude musieť odísť stadiaľ, lebo nebude môcť splácať svoje. Musia viacej robiť a menej peňazí majú."

Od apríla pravidelne prepúšťa aj U. S. Steel Košice. Najnovšie prídu o prácu zamestnanci z úseku viceprezidenta pre financovanie. Odborári k prepúšťaniu pred niekoľkými mesiacmi podali aj podnet na inšpektorát práce. Ten potvrdil, že došlo k porušeniu časti kolektívnej zmluvy aj Zákonníka práce. Spoločnosť totiž rokovala s odborármi až po tom, ako zamestnancom oznámila, že sú mimo organizačných štruktúr.

Hovorkyňa Inšpektorátu práce Košice, Veronika Cicmanová: "Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov stav, štruktúru, predpokladaný vývoj zamestnanosti a prijaté opatrenia. Inšpektorát práce Košice vyhodnotil konanie spoločnosti U. S. Steel ako nepostačujúce. Zamestnávateľovi bolo nariadené prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov."

Hovorca U. S. Steelu Ján Bača reagoval, že s inšpektorátom budú komunikovať ďalej aj o otázkach, na ktoré majú iný pohľad. Spoločnosť podľa košických hutníckych odborárov plánuje minimálne do konca roka každý mesiac prepustiť 28-29 ľudí.

Predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Mikuláš Hintoš: "Pracovné pozície ktoré sú zrušené, sa kumulujú s inými pracovnými činnosťami. Máme nespokojné dve kategórie zamestnancov: tí ktorí odchádzajú, ale aj tí, ktorí zostávajú. Ťažko teraz hovoriť dopredu čo sa stane, ale tú nespokojnosť pociťujeme aj my, keď sa nám chodia sťažovať, že im pribúda neúmerne veľa práce."

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
426
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
528
videní
00:18
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
505
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
401
videní


Facebook loginGoogle login