1407 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Blesk vie zničiť nielen majetok

TELEVÍZIA KOŠICE, 17.08.2016 15:32 | Spravodajstvo
Blesk nás fascinuje odjakživa. V minulosti si ho ľudia spájali s vyčíňaním bohov či iných nadprirodzených síl. Tento úkaz je opradený mnohými mýtmi. Hovorí sa, že blesk neudrie na jedno miesto dvakrát. Slávny mrakodrap Empire State Building v New Yorku by však mohol oprávnene namietať. V priemere ho totiž blesk zasiahne 100-krát za rok. Náš majetok môže v prípade búrky účinne ochrániť aj dobre nainštalovaný bleskozvod. Odborník na jeho inštaláciu Ivan Drozdy: "Pasívny bleskozvod sa skladá zo zachytávacej tyče, ktorá vedie blesk do zeme bez toho, aby sa dotkol objektu."

Ak uvažujete nad kúpou bleskozvodu, pravdepodobne budete rozmýšľať nad dvomi typmi: pasívnym a aktívnym. Pasívny je však drahší a zložitejší na inštaláciu. Aj napriek tomu viacerí odborníci pristupujú k aktívnemu bleskozvodu opatrne, pretože ide o pomerne novú záležitosť: "V mojom prípade neevidujem, že by úder do aktívneho bleskozvodu spôsobil nejakú škodu."

Aj napriek problémom, ktoré úder blesku môže spôsobiť, mnohí ochranu pred ním podceňujeme. Viacerých môže vystrašiť cena. Inštalácia kvalitného bleskozvodu stojí aj tisíc eur. Ak však vezmeme do úvahy, že môže ochrániť majetok v hodnote napr. stotisíc eur, nemusí to byť až tak márna investícia. "Bleskozvod jednoznačne potrebujú všetky budovy s kovovou strechou."

Ochrana nášho majetku pred bleskom sa pri inštalácii bleskozvodu z vonkajšej strany domu nekončí. Myslieť by sme mali aj na ochranu elektronických spotrebičov a iných zariadení vo vnútri budov. Dôležité je však aj to, aby vám s vonkajšou či vnútornou inštaláciou ochrany pred bleskom poradil naozajstný odborník. "Vnútorná ochrana pred bleskom to už sú tzv. zvodiče prepätia. Strašne veľa elektrotechnikov na Slovensku ešte v tejto problematike nemá úplne jasno."

Podľa Ivana Drozdu sú mnohé bleskozvody v Košiciach vo veľmi zlom stave. "Smelo môžem povedať, že zo starej inštalácie bude 80% zlých." V prípade bleskozvodov však platí, že lepšie je nemať žiaden ako nekvalitný a zle nainštalovaný.

Blesk nás však môže zastihnúť aj na otvorenom priestranstve. Košičanov sme sa opýtali, ako by v takomto prípade reagovali oni: "Ja by som si ľahol do najnižšej diery v zemi. Aj auto je dobré, slúži ako Faradayova klietka."  

Ivan Drozdy dopĺňa: "Jednoznačne vypnúť telefón a ľahnúť tvárou k zemi."
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2363
videní
02:48
Váš tip
271
videní
Váš tipBez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
709
videní
01:12
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1500
videní


Facebook loginGoogle login