449 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

S liekmi sa obchoduje, chýbajú aj vakcíny

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.09.2016 13:23 | Spravodajstvo
Nedostatok liekov nie je na Slovensku za ostatné obdobie žiadnou novinkou. Zoznam tých, ktoré v lekárňach chýbajú sa zdá rozširuje. Naša poslucháčka narazila na problém pri očkovaní svojho dieťaťa: "K vakcíne sa nevie dopátrať ani doktorka, treba čakať, vraj je výpadok až do konca roka, lebo nie je dostatok týchto vakcín. Čiže musíme čakať, aby mohli byť deti zaočkované a nevieme ako dlho."
Konkrétne sa jedná o vakcínu Infanrix Hexa. Ministerstvo zdravotníctva nám potvrdilo, že v máji a júni tohto roku bolo na Slovensko dovezených 4 438 balení lieku. Priemerná mesačná spotreba je ale 1330 balení.

"MZ oslovilo niektoré distribučné spoločnosti, ako aj držiteľa registrácie lieku. Distribučné spoločnosti informovali, že v auguste ešte mali liek na sklade. Držiteľ registrácie lieku oznámil, že 8.9.2016 doviezli 1 500 balení lieku. Ďalšia dodávka do skladu spoločnosti GSK je plánovaná na koniec 37. týždňa - v počte 1 035 balení," informovala nás hovorkyňa Stanislava Luptáková.
Spoločnosť GSK potvrdila, že momentálne čelí krátkodobému výpadku dodávok vakcíny Infanrix hexa. Vo svojom stanovisku ubezpečuje, že robíme všetko pre obnovenie dostupnosti na Slovensku. V čase dlhodobého výpadku odporúča podanie inej vakcíny ako tretej dávky dojčenskej schémy, avšak nie na základné očkovanie, t.j. prvé dve dávky. Zamieňanie sa podľa nej nemá vykonávať v akomkoľvek poradí a rozostupoch, ale len pri preočkovaní.

Okrem vakcíny v lekárňach chýbajú aj iné lieky.

"Problém s dostupnosťou vakcín pre povinné očkovanie trvá vyše roka. Za posledný rok eviduje viac ako 7-tisíc hlásení o nedostupných liekoch v 350 lekárňach z celého Slovenska. Najčastejšie chýbajú lieky na riedenie krvi. Príčinou ich nedostatku je najmä ich vývoz do zahraničia," oboznámil nás prezident SLeK, Ondrej Sukeľ.

Do zahraničia sa podľa nich dnes vyváža až 900 druhov liekov, pričom objem balení stále narastá. K vyriešeniu situácie by mala prispieť novela zákona, ktorú plánuje do praxe zaviesť rezort zdravotníctva.

"Obsahuje opatrenia na reguláciu distribúcie kategorizovaných liekov. Zodpovednosť za dostupnosť lieku sa presúva na držiteľa registrácie, ktorý dostane právomoc usmerňovať distribučnú cestu lieku až po jeho výdaj v lekárni. Ak dôjde k nedostatku kategorizovaného lieku, držiteľovi registrácie môže byť uložená pokuta až vo výške 1 milión eur," dodáva hovorkyňa MZ Stanislava Luptáková.
Držiteľ registrácie bude mať povinnosť dodať liek do lekárne do 48 hodín a výmena liekov bude možná už len medzi lekárňami. Distribútor už nebude môcť od lekárne vykupovať lieky a následne ich vyviezť, vývoz sa teda umožní len držiteľovi registrácie lieku. Slovenskí lekárnici novelu vítajú, nesúhlasia však s jedným bodom - odosielaním anonymizovaného lekárskeho predpisu držiteľom registrácie.

Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory vysvetľuje prečo: "Lekáreň je totiž povinná pacientovi dodať liek do 24 hodín. Podľa novely zákona, ak ho mať nebude, odošle anonymizovaný lekársky predpis držiteľovi registrácie na doobjednanie a ten je povinný liek do lekárne dodať pod hrozbou vysokej sankcie."

Tým sa podľa lekárnikov predĺži čakacia lehota o ďalších 24 hodín. Slovenská lekárnická komora upozornila, že sa im takýmto spôsobom zvýši aj byrokracia.

Zákon by mal platiť od prvého januára 2017. V prípade porušenia, môže rezort zdravotníctva udeliť pokutu vo výške stotisíc až jeden milión eur. Pri opakovanom porušení nezákonného zaobchádzania s liekmi môžu dokonca zrušiť povolenie.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
261
videní
02:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1827
videní
02:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5260
videní
03:13


Facebook loginGoogle login