K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Štrajk učiteľov pokračuje, hovoria o zastrašovaní

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.09.2016 08:46 | Spravodajstvo
Slovenskí učitelia dnes opäť štrajkujú. Na niektorých školách sa vo štvrtok nevyučovali prvé tri vyučovacie hodiny. Stupňovaný štrajk sa začal už pred dvoma týždňami a doposiaľ sa doň zapojilo asi 2240 učiteľov zo 193 škôl. Niektorí učitelia sa ale obávajú, že participáciou sa dostanú do problémov so svojimi zamestnávateľmi. Informoval nás o tom aj Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov: "Často sa stáva, že zriaďovatelia, ktorí pre štrajk nemajú celkom pochopenie, inštruujú riaditeľov, aby hovorili, že štrajk je nezákonný. Mnohí učitelia sa toho zľaknú. Ústava aj zákonník práce ale garantujú právo na štrajk."

Na túto problematiku sme sa opýtali  aj zriaďovateľov škôl. K téme sa vyjadrila hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková: "Nepoznáme situáciu na školách ohľadom štrajku. Nezisťovali sme tieto skutočnosti a nesledujeme ich. Ani zo strany škôl neboli avizované aktivity súvisiace so štrajkom. Úlohou zriaďovateľa je vytvárať podmienky pre realizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu, čo aj robíme.

Svoj názor na štrajk má aj mesto. Informovala nás hovorkyňa magistrátu, Linda Šnajdárová: "Pedagogickí zamestnanci sú inteligentní ľudia, ktorí ovládajú platné legislatívne predpisy, vedia čo je zákonné alebo  nezákonné. Porušenie pracovnej disciplíny je jasne definované v Zákonníku práce a preto nepovažujeme za potrebné upozorňovať našich pedagógov.  Mesto Košice cez internetovú stránku  ISU samozrejme má prehľad o tom, ktoré školy alebo školské zariadenia, v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, vstúpili do štrajku. Zásadne odmietame vyjadrenie ISU – z našej strany učitelia neboli zastrašovaní žiadnym spôsobom."

Podľa predstaviteľa ISU Košice Štefana Csontosa má stupňovaný štrajk na východe Slovenska isté špecifiká, ale školy sa postupne zapájajú. Dôvodom je aj podľa neho zastrašovanie, či už priame alebo nepriame. Práve o ňom údajne hovorí väčšina pedagógov pri vysvetľovaní, prečo sa zatiaľ do štrajku nezapojili. Osobitý boj zvolili v tejto veci minulý týždeň Košice. Členovia z ISU rozdávali pred rôznymi školami letáčiky s výzvou, aby sa učitelia nebáli zapájať do štrajku, keďže ten nezákonný nie je.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
533
videní
02:08
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
14089
videní
03:22
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
393
videní
01:48
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2013
videní
03:02


Facebook loginGoogle login