2143 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

Majiteľ opachy dostal ultimátum

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.10.2016 08:23 | Spravodajstvo
Stará budova mäsokombinátu bude na košickom sídlisku Nad jazerom strašiť ešte minimálne rok. Jej torzo stojí pritom len niekoľko metrov od novej obchodnej zóny, je voľne prístupná a areál nezabezpečený proti pohybu cudzích osôb.

Situáciu s demoláciou budovy a vyprataním pozemku aj naďalej komplikujú nevyriešené a nejasné vlastnícke spory. O osude a likvidácii stavby sa hovorí už niekoľko rokov, ľady sa pohli až v septembri, keď sa uskutočnilo konanie na stavebnom úrade, za prítomnosti správcu konkurznej podstaty aj starostky MČ Nad jazerom, Lenky Kovačevičovej.

O jeho výsledkoch nás informovala starostka Lenka Kovačevičová: "Musia zabezpečiť neodkladné zabezpečovacie práce a v druhej fáze nevyhnutné. Neodkladné zabezpečovacie práce musia vykonať do 21 dní od doručenia rozhodnutia zo stavebného úradu a jedná sa o oplotenie celej tej budovy, o odstránenie nebezpečných schodísk či komponentov, ktoré by mohli spôsobiť aj bezprostredné ohrozenie na živote."

Na zvyšné práce majú už spomínaný 1 rok. "Musia dať nový statický posudok od znalca, v ktorom sa preukáže, či vôbec je hospodárne túto budovu opraviť, alebo či nebude efektívnejšie budovu odstrániť. V podstate je to hra s časom," dodala starostka.

Rozhodnutie bolo doručené len pred pár dňami, takže na splnenie povinností začala plynúť lehota.

Stavebný úrad pritom vydal nariadenie o búracích prácach ešte v roku 2012, tie sa dokonca aj začali. Následne ale správca konkurznej podstaty predložil doklady, ktorými spochybnil vlastnícke vzťahy a práce boli nútene zastavené. Úrady totiž môžu nariadiť zbúranie budovy iba jej vlastníkovi. Spochybnením vlastníckych práv teda vznikla patová situácia a aktuálna legislatíva je aj na takéto život ohrozujúce prípady zjavne nedostatočná.

Súvisiaca reportáž:
Mäsokombinát straší aj naďalej
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2033
videní
02:02
Váš tip
1175
videní
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
323
videní
02:05
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
586
videní
01:24


Facebook loginGoogle login