K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

DPMK predstavil novú aplikáciu pre cestujúcich

TELEVÍZIA KOŠICE, 17.10.2016 15:21 | Spravodajstvo
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) dnes predstavil mobilnú aplikáciu Ubian. Košičania tak môžu podľa hovorkyne podniku Michaely Karaffovej ako prví na Slovensku otestovať kombináciu moderných technológií a pohodlného cestovania, ktorú im prináša DPMK a spoločnosť TransData Žilina.

"Aplikácia pomáha cestujúcim, ktorí využívajú verejnú dopravu. Stačí mobilný telefón alebo tablet a z miesta, na ktorom sa cestujúci nachádza, si dokáže nájsť informácie o doprave do cieľa svojej cesty," vysvetlil generálny riaditeľ DPMK Richard Majza.

Aktuálne aplikácia podľa jeho slov spája a bez obmedzení naviguje cestujúcich mestskou hromadnou dopravou a prímestskou autobusovou dopravou, ktoré sú najviac využívanými typmi verejnej dopravy. V krátkom čase pripravujú prevádzkovatelia aj zapojenie železničnej a diaľkovej dopravy.

"Plánujeme do budúcna kumulovať funkcie v tejto aplikácii, ktoré by v budúcnosti umožnili aj zakupovať a registrovať cestovné lístky," povedal Majza.

Samotná obsluha mobilnej aplikácie Ubian je podľa Karaffovej jednoduchá. "Do vyhľadávacieho riadku vo vrchnej časti displeja cestujúci napíše, kam sa chce dostať a aplikácia mu postupne ponúkne návrhy na cieľové zastávky. Na zobrazenej mape vidí svoju polohu, zastávky na ním zvolenej trase a prestupové stanice na ďalšie spoje. Užívatelia aplikácie si môžu skontrolovať aj aktuálnu polohu spojov a dostanú informácie o ich meškaní. Medzi výhody aplikácie patrí napr. aj upozornenie počas cestovania na zastávku, kde je potrebné vystúpiť alebo prestúpiť na ďalší spoj. Ak cestujúci zmešká, aplikácia mu navrhne ďalšie vhodné spoje," vysvetlila Karaffová.

Ubian dokáže vyhľadávať cieľové zastávky a navigovať aj bez pripojenia na internet. Podľa Karaffovej s online pripojením môže cestujúci využívať rozšírené množstvo funkcií, "napríklad zobrazenie máp, zastávok a polohy vozidiel na mape, vyhľadanie konkrétnej adresy, meškanie spojov a iné. Pri pravidelnom používaní majú užívatelia možnosť vytvoriť si zoznam obľúbených spojov, liniek či zastávok," vysvetlila.

V súčasnosti prebieha testovacia prevádzka aplikácie, užívatelia už majú možnosť využívať jej služby a zároveň posielať pripomienky a nápady na zlepšenie.

"Som rád, že metropola východného Slovenska je prvým zo slovenských miest, v ktorom novú mobilnú aplikáciu Ubian verejne prezentovali. Aplikácia výrazne zjednodušuje cestovanie verejnou dopravou a aj vďaka nej by Košičania mohli objaviť výhody MHD. Na akékoľvek miesto v našom meste sa totiž dostanú jednoducho a rýchlo aj bez auta. Ak ho nechajú doma, pomôžu životnému prostrediu, preťaženým košickým cestám a v konečnom dôsledku aj vlastnému zdraviu," povedal primátor Košíc Richard Raši.

Aplikácia funguje pre mobilné zariadenia so systémom Android. Stiahnuť si ju môžete zdarma na Google Play, informácie nájdete na www.ubian.sk. Zatiaľ prebieha jej testovacia prevádzka, v príprave je aj aplikácia pre platformu iOS.

Zdroj: DPMK a TASR
Foto: TV KOŠICE a aplikácia UBIAN

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
292
videní
02:49
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
737
videní
01:32
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
627
videní
02:31
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2239
videní
01:07


Facebook loginGoogle login