K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Dominanta Košíc bude počas Dušičiek sviatočne nasvietená

TELEVÍZIA KOŠICE, 28.10.2016 09:38 | Spravodajstvo
Dominanta Košíc - Dóm svätej Alžbety sa počas "Dušičiek" rozžiari na bielo a fialovo. Mesto Košice si takto uctí blížiaci sa Sviatok všetkých svätých (utorok 1. november) a Pamiatku zosnulých (streda 2. november). V týchto dňoch viac ako inokedy spomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Cintoríny zaplavia tisícky ľudí, ktorí zapálením sviece či kahanca venujú tichú pietu tým, na ktorých im záleží.

Počas Sviatku Všetkých svätých zažiari gotická katedrála v centre mesta na bielo. V kresťanskej liturgii sa táto farba viaže k čistote, svetlu a dokonalosti. Počas Pamiatky zosnulých, ktorú slávime 2. novembra, sa zahalí do fialovej. Je to farba mieru, pokánia a pokory a viaže sa k Adventu, pôstnemu obdobiu, k omšiam za zomrelých a k pohrebom.

"Počas týchto dní, keď myslíme na našich blízkych zosnulých, sme sa rozhodli rozsvietiť Dóm sv. Alžbety. Každý by sa mal aspoň na chvíľu zastaviť a venovať spomienku tomu, koho mal rád. Dominanta Košíc sa stáva symbolickou pietnou sviecou na pamiatku všetkých, ktorí už nie sú medzi nami. Spomienkou na nich im vzdávame úctu za všetko, čo pre nás vykonali," uviedol primátor mesta Richard Raši.

Najvýchodnejšie položená gotická katedrála v Európe bude nasvietená 1. novembra po 17. hodine a osvetlená bude počas dvoch dní.

Zdroj: Mesto Košice
FOTO: TV KOŠICE

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
145
videní
Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
152
videní
03:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
945
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3582
videní


Facebook loginGoogle login