K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Mesto chce modernizovať osvetlenie cez PPP projekt

TELEVÍZIA KOŠICE, 11.11.2016 11:46 | Spravodajstvo
Nové svietidlá, LED technológie, stožiare, posilnenie osvetlenia najrizikovejších priechodov pre chodcov. Zvýšenie kvality osvetlenia ulíc, bezpečnosti obyvateľov i návštevníkov mesta, a v neposlednom rade až 50-percentná úspora elektrickej energie. To je podľa slov hovorkyne mesta Lindy Šnajdárovej len časť toho, čo chce mesto dosiahnuť modernizáciou verejného osvetlenia. Napriek takejto obrovskej investícii by v nasledujúcich 15 rokoch mestský rozpočet nemal byť zaťažený nad rámec doterajších nákladov na osvetlenie. 

Vymenia viac ako 15 000 svietidiel a 5000 stožiarov
Predpokladaná výška investície je takmer 28 miliónov eur, okrem iného pôjde o výmenu 15 193 kusov svietidiel, pričom všetky energeticky náročné nahradia oveľa úspornejšie LED technológie. "Zvýši sa tak bezpečnosť na cestách a v uliciach, ale aj atraktivita mesta," zdôraznil primátor mesta Richard Raši. "Vymenených bude až 5 000 stožiarov, a nových bude aj 350 rozvádzačov verejného osvetlenia. Pomocou nich dokáže operátor z hlavného dispečingu upravovať na diaľku napríklad intenzitu osvetlenia, zapínať ho aj vypínať. Doplnené bude osvetlenie v lokalitách kde je v súčasnosti poddimenzované,  nevyhovujúce, a z dôvodu zvýšenia bezpečnosti chodcov, bude zároveň posilnené osvetlenie 100 najrizikovejších priechodov pre chodcov."     

Mesto v súčasnosti zabezpečuje prevádzku verejného osvetlenia na základe zmluvy so spoločnosťou ELTODO OSVETLENIE, s.r.o.. Mesačné náklady na prevádzku verejného osvetlenia sú aktuálne vo výške takmer 253 000 eur + náklady na servis a prípadnú výstavbu nových úsekov. Platnosť zmluvy však končí 31. 7. 2017.

Príprava podkladov už začala
Práve z tohoto dôvodu bolo podľa magistrátu nevyhnutné začať s prípravou podkladov pre výber zmluvného partnera na správu, údržbu, prevádzku a modernizáciu verejného osvetlenia v meste Košice. V rámci prípravy mesto zabezpečilo vypracovanie Technickej pasportizácie sústavy verejného osvetlenia mesta Košice ( za 22 800 eur vypracovala Technická univerzita v Košiciach ) a Svetelno-technickej štúdie uskutočniteľnosti modernizácie a dlhodobej udržateľnosti verejného osvetlenia v meste Košice ( štúdiu za 19 850 eur realizovala Environmentálna energetická agentúra, n.o. ) Zámerom spracovania uvedených podkladov bolo získanie komplexného nezávislého pohľadu na osvetľovaciu sústavu mesta, a kvantifikácia jej súčasného stavu.

Modernizáciu a úsporu by mal zabezpečiť PPP projekt, podpísaný na 15 rokov
V štúdii boli navrhnuté 3 základné modely financovania: rozpočtové financovanie (vlastné zdroje), úver vlastný resp. dodávateľský a PPP – partnerstvo verejného a súkromného sektora – koncesia na verejné osvetlenie. Na základe posúdenia ekonomických údajov,  výhod a nevýhod jednotlivých modelov financovania, bol navrhnutý model financovania formou koncesie. Rozhodujúcim dôvodom podľa magistrátu bolo, že pri tomto spôsobe financovania si mesto nezvýši svoju úverovú zaťaženosť.

Ako uviedla hovorkyňa Linda Šnajdárová, "pre ďalšie pokračovanie prípravy procesu verejného obstarávania vedúceho k výberu zmluvného partnera bolo zabezpečené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní aj spracovanie materiálu: "Štúdia uskutočniteľnosti – analýza pred prijatím rozhodnutia vyhlásiť koncesiu", ktorý je nevyhnutný pre prijatie rozhodnutia verejného obstarávateľa - mesta Košice, vyhlásiť zadávanie koncesie.

Štúdia preukázala, že pre Mesto Košice, v prípade ak sa rozhodne realizovať investičný zámer modernizácie verejného osvetlenia, je  najvýhodnejší variant financovania projektu práve formou koncesie, lebo prinesie úsporu prevádzkových nákladov na spotrebu energie a údržbu verejného osvetlenia. Hlavným predmetom koncesie by bolo poskytovanie služieb spojených s prevádzkou, opravou a údržbou sústavy verejného osvetlenia, ktoré v sebe budú zahŕňať aj náklady na vynaložené investície. Koncesná zmluva by bola uzatvorená na obdobie 15 rokov.

O príprave komplexnej modernizácie verejného osvetlenia mesta Košice budú rokovať košickí mestskí poslanci o mesiac, 12. 12. 2016.

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Matt Bond11.11.2016 15:56:55

Ja len velmi dufam, ze momentalne absolutne nevyhovujuce osvetlenie, ktore je take slabe, ze ledva dosvieti na cestu, nevymenia za rovnako slabe LED. Tym sice usetria na nakladoch, ale efekt bude pre ludi nulovy, lebo uvidia takisto nic. Nech tam daju aspon 2x vykonnejsie LEDky, aby to svietilo dostatocne, stale na tom usetria. Pametam si, ako svietili svetla pred 20 rokmi, ked ich menili za tieto "genialne" a to bolo nieco uplne ine.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
268
videní
02:56
Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
215
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
179
videní
03:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
992
videní


Facebook loginGoogle login