519 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

UNLP využíva pri rehabilitácii umenie

TELEVÍZIA KOŠICE, 04.01.2017 17:19 | Spravodajstvo
Fyzioterapeuti Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR) Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice používajú pri rehabilitácii pacientov na mieru vytvorené prístroje. Tie pre nich vymyslel a vyrobil výtvarník a novomediálny umelec Boris Vaitovič v rámci projektu Creativity for Business, ktorý vedie nezisková organizácia Creative Industry Košice. Ide o ojedinelú formu rehabilitácie a UN L. Pasteura Košice sa stáva prvou slovenskou nemocnicou, ktorá novodobý spôsob rehabilitácie zavádza do praxe.

Novomediálnemu umelcovi sa podarilo prepojiť vizuálne umenie s rehabilitáciou, ktorá je prispôsobená individuálnym potrebám pacienta. "Cieľovou skupinou tohto projektu sú pacienti s ochorením pohybového aparátu, ktoré sa prejavuje poruchou úchopu, poruchou mobility, zníženou svalovou silou, poruchou koordinácie hornej alebo dolnej končatiny. Napríklad po cievnej mozgovej príhode, alebo po operáciach končatín (stavy po implantáciach umelých kĺbov, poúrazové stavy s prípadným ochrnutím nervov) ako aj v prípadoch, kde pohybový hendikep spôsobia iné ochorenia centrálneho alebo periférneho nervového systému," uviedla MUDr. Miriam Dziaková, PhD., primárka OFBLR a dodáva: "preto našou požiadavkou pre autora bolo získať možnosť – program na liečebné ovplyvnenie pohyblivosti končatín, tak horných ako aj dolných, na zvýšenie svalovej sily, znovuzískanie alebo zlepšenie koordinácie pri aktivácii postihnutých končatín, ktoré sa celkovo prejaví aj v zlepšení mobility pacienta."

Boris Vaitovič najprv vytvoril joystick, na ktorý napojil jednoduchú aplikáciu, ktorá sledovala pohyb. Z toho vyplynuli trvanie, náročnosť hry i jej parametre. Vtedy sa začalo prvýkrát uvažovať aj o možnosti modifikovať aplikáciu podľa postihu pacienta. V procese tvorby sa preto myslelo aj na to, aby terapeut vedel nastaviť reakčnú zónu, ktorá je raz väčšia, raz menšia.

"Bol som oslovený ako výtvarník a myslel som si, že sa odo mňa očakáva niečo výtvarné. Ale keď sme tu prišli a videl som to utrpenie ľudí, tak som upustil od myšlienky vyrobiť si tu vlastný projekt. Tiež som mal predstavu, že budem hromadiť dáta, ku ktorým budem vytvárať vizualizáciu, aby som sa k tomu postavil ako k nejakej konceptuálnej práci. Ale potom som to úplne otočil, lebo pacienti sú tí dôležití a ja som len nástrojom pre nich" hovorí o svojej rezidencii PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD.

Výsledkom sú tri mediálne zariadenia a softvér, ktorý zbiera dáta o pokroku pacientov. Tlakový senzor využíva známe obrazy svetových umelcov, ktoré sú rozdelené na menšie diely. Pacienti sa s nimi hrajú, a keď dosiahnu rovnovážny tlak, tak sa kompozícia zoradí do správneho obrazu. Zariadenia sú prispôsobené aj veku pacientov, ktorí majú často problém so zrakom, z tohto dôvodu sa k vizuálnej hre pridal aj zvukový stimul. "Význam tejto liečby vidíme nielen v zlepšení funkčného deficitu  pacienta, v zmiernení hendikepu a zlepšení mobility, ale aj v pozitívnej  psychickej stimuláci často depresívne ladených pacientov. Tento systém ponúka pacientovi navyše hravosť, a tým je pre neho atraktívnejší, inšpiratívny, a liečba je tak efektívnejšia a nadobúda komplexný rozmer," doplnila primárka Dziaková.

Creative Industry Košice, n.o. (CIKE) prispela nielen na realizáciu projektu, ale darovala UNLP aj kompletné prístrojové vybavenie na zavedenie novodobej formy rehabilitácie do praxe.

Video: UNLP Košice
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2271
videní
05:26
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1349
videní
02:55
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
607
videní
01:13
854
videní
02:13


Facebook loginGoogle login