548 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Na Verejnom cintoríne stromy nezvládajú nápor snehu

TELEVÍZIA KOŠICE, 18.01.2017 12:13 | Spravodajstvo
Pod ťarchou napadaného snehu a silných mrazov niektoré stromy na Verejnom cintoríne v Košiciach praskajú a hrozí riziko ich spadnutia.

"Včera odstránili 5 suchých stromov, suchý strom sa musí zo zákona odstrániť, pretože môže spôsobiť poškodenie buď života, zdravia, alebo majetku, čiže hrobov. V tomto období sa snažíme o odstránenie tých suchých stromov a potom tu máme stromy, ktoré majú príliš veľké konáre, ktoré nejakým spôsobom zasahujú do hrobových miest. Tieto sa tiež snažíme orezávať i skracovať," opísal nám v utorok aktuálnu situáciu konateľ spoločnosti Rekviem, Karol Kačmáry.

Museli tiež zlikvidovať jeden košatý strom, dopoludnia objavili aj puknutú brezu: "Táto breza je prasknutá veľmi nebezpečne, takže ju budeme musieť odstrániť, aby nepoškodila pomníky. Toto totiž evidentne hrozí, pretože keď bude väčší vietor tak je možné, že zlomí ten strom a potom dôjde k veľkému poškodeniu okolitých pomníkov, ktorých je tu neúrekom."

Spoločnosť Rekviem uvažovala aj nad aspoň jednodňovým zatvorením Verejného cintorína z dôvodu snehovej kalamity, ktorú priniesli ostatné dni.

"Toto bola taká situácia, kedy sme sa celkom vážne zaoberali s tým, že asi by bolo dobré zatvoriť Verejný cintorín, kým ho nesprejazdníme, kým nevyčistíme aspoň tie hlavné časti aj vzhľadom na bezpečnosť návštevníkov. Je tu chladno, ten sneh sa tu dlhšie udržiava ako bežne v meste. Tie komunikácie sú tu tiež úzke a nedá sa tu robiť s bežnými strojmi. Máme tu okolo 5 kilometrov, ktoré je potrebné očistiť," dodáva Kačmáry.

Tí, ktorí by v týchto dňoch chceli prísť očistiť hroby svojich blízkych od snehu, by si mali priniesť aj vlastné náradie. Cintorín síce ešte prednedávnom ponúkal tento servis na viacerých miestach, dnes tu ale lopatky ani metličky nenájdete: "Pravda je taká, že bola tá víchrica asi pred dvoma týždňami a všetko zmizlo. Nikto to neukradol, ale je to roztrúsené po celej ploche a teraz už je to zasnežené. Aj tie lopatky rozfúkalo, polámalo ich, na jar budeme musieť kúpiť nové."

Počas jarného obdobia plánujú tiež v spolupráci s odborníkmi vypracovať plán kondície tamojších stromov a porastov. Zatiaľ najväčšia pohroma v súvislosti s popadanými stromami bola na Verejnom cintoríne približne pred siedmimi rokmi, kedy spadlo asi 20 stromov pri vstupe od Železníkov a poškodilo desiatky hrobových miest.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
391
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1544
videní
Váš tipBez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3185
videní
00:16
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
460
videní


Facebook loginGoogle login