522 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Alternatívne metódy riešenia sporov

TELEVÍZIA KOŠICE, 10.03.2017 11:27 | Spravodajstvo
Ak medzi dvomi stranami nastane konflikt, nemusia svoj problém hneď riešiť na súde. K dispozícii sú aj alternatívne metódy, ktoré majú legislatívnu podporu. Jednou z nich je mediácia. V strede konfliktu je nezávislý mediátor, ktorý sa snaží dospieť k dohode, výhodnej pre obe strany. Tá je potom právne záväzná.

Mediácia môže byť finančne aj časovo menej náročná, ako tradičný súd. Nedá sa ňou však riešiť každý spor. "Je vhodná na riešenie rodinných sporov napr. pri rozvodoch, tiež na spory medzi obchodníkmi, či pracovno-právne konflikty. Nie je vhodná pri sporoch, kde bola napr. jedna strana násilnícka, prípadne pri konfliktoch, kde by bol účastník závislou osobou na rôznych drogách. Tam sloboda rozhodovania nie je 100 percentná," pripomína košická mediátorka Renáta Dolanská.

Okrem mediácie existuje ešte jedna alternatívna metóda riešenia sporov, ktorá je zákonom prípustná a regulovaná. Ide o rozhodcovské konanie. "O veci rozhoduje rozhodca, na ktorom sa zhodnú účastníci. Konanie je rýchlejšie, ako bežný súd, ale rozhodnutie je právoplatné a má hodnotu rozsudku štátneho súdu."

V Košiciach aj v Prešove funguje bezplatná mediačná poradňa, kde zistíte, či je váš spor vhodný na tento typ mimosúdneho riešenia sporov. Zoznam mediátorov tiež nájdete na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2363
videní
02:48
Váš tip
271
videní
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1500
videní
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
503
videní


Facebook loginGoogle login