K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Odborári chcú naučiť ľudí ako si za prácu pýtať viac

TELEVÍZIA KOŠICE, 17.03.2017 14:20 | Spravodajstvo
Zamestnanci na Slovensku sú šikanovaní a za svoju prácu nedostávajú dostatok peňazí. Týka sa to tak Slovákov, ako i cudzincov pracujúcich u nás. Odborový zväz OZ KOVO a Občianske združenie Pracujúca chudoba chcú dosiahnuť rovnaké podmienky pre všetkých zamestnancov na Slovensku. Mzdová situácia je podľa nich v našej krajine katastrofálna a Slováci radšej odchádzajú za prácou do zahraničia. Dôvodom je nedostatočné ohodnotenie domácej pracovnej sily, šikana zo strany zamestnávateľov, či to, že si Slováci nevedia opýtať viac peňazí.

"Silnejú čoraz viac hlasy zamestnávateľov, ale aj niektorých politikov o dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia. Pretože údajne na Slovensku nie je dosť kvalifikovanej pracovnej sily, Slováci akoby boli leniví, nechcú pracovať a jediné východisko je dovoz pracovnej sily zo zahraničia. OZ KOVO odmieta takéto tvrdenia," ohradil sa člen predsedníctva, Jozef Balica OZ KOVO.

Veľký dopyt po pracovnej sile minimálnu mzdu stále nezvyšuje
V súčasnosti je na Slovensku dopyt po pracovnej sile, čo by malo znamenať nízku ponuku a s tým aj následne stúpanie minimálnej mzdy, čo sa ale nerealizuje. Zamestnávatelia sa spoliehajú na dovoz pracovnej sily, ktorú  aktuálne tvorí okolo 30 000 cudzincov a Slováci tak odchádzajú do zahraničia.

"O akých podmienkach zamestnávatelia hovoria? Keď hovoria o priemerných platoch, o nástupných platoch, to nie sú čisté mzdy pre slovenských zamestnancov, ktorých lákajú do pracovného pomeru. Priemerný zárobok, ktorý sa uvádza je okolo 1300 – 1400 EUR, tento plat nástupný zamestnanec nemá. V čistom majú plat len okolo 540 EUR," dodáva Balica.

OZ KOVO urobil prieskum aký čistý príjem potrebuje slovenská rodina žijúca na východe Slovenska.

Štvorčlenná rodina potrebuje 1550 EUR v čistom
"Štvorčlenná rodina, dvaja dospelí, dve deti, by mali mať v Košickom kraji k dispozícii 1550 EUR v čistom plus 200 EUR pokiaľ majú vysokoškoláka. V Prešovskom kraji to je 1450 EUR. Toľko by mala mať slovenská rodina aby mohla normálne žiť, nie živoriť," tvrdí Balica.

Realita je však často úplne iná. Odborári si dali za cieľ naučiť Slovákov ako si pýtať od zamestnávateľa viac.  Navrhujú dovážanie lacnej pracovnej sily až keď zvýšia mzdy domácim, od zamestnávateľov požadujú aj zverejňovanie hrubej a čistej mzdy. Informácie o plate by mali byť povinné aj podľa OZ Pracujúca chudoba, ktoré má v pláne tento návrh pretlačiť do NR SR.
Odborári plánujú na koniec apríla aj protestné zhromaždenie proti uvoľneniu pravidiel dovozu zamestnancov z krajín mimo EÚ. Konať by sa malo v Bratislave.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1647
videní
02:35
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2151
videní
02:37
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
608
videní
03:16
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1315
videní
02:57


Facebook loginGoogle login