235 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Minister Drucker prišiel rokovať s lekármi, nakoniec účasť zrušil

TELEVÍZIA KOŠICE, 20.03.2017 18:13 | Spravodajstvo
Besedou s lekármi na košickom magistráte mal rezort zdravotníctva ukončiť sériu debát absolvovanú po celom Slovensku. V zasadačke sa uplynulý piatok zišli desiatky košických lekárov a na pár minút sa ukázal aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker. S lekármi si však nakoniec nepodebatoval. Stretnutie zrušil kvôli neodkladným povinnostiam. Lekári napriek tomu ostali.
 
"Zúčastnila sa pani štátna tajomníčka, ktorá je garantom projektu. Takže bola aj kompetentná ako pán minister odpovedať na otázky lekárov. Zo všetkých týchto stretnutí sa robí záznam a komora to spracováva a v intenciách týchto stretnutí a týchto otázok bude ďalej rokovať s ministerstvom," ozrejmila nám prezidentka Regionálnej lekárskej komory, Valéria Vasiľová s tým, že na pretrase boli aj v Košiciach dva hlavné body.

Témou číslo jeden boli doplnkové ordinačné hodiny
"My sme chceli striktne oddeliť časové pásmo, počas ktorého sa poskytuje zdravotná starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia. Napríklad u všeobecných praktických lekárov žiadame, aby minimálne 30 hodín týždenne boli dostupné ambulancie pre svojich poistencov alebo pre pacientov, ktorí sú poistencami zdravotných poisťovní. A tu im bola poskytovaná zdravotná starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia bezplatne," objasňuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Zároveň chce rezort doplnkovými ordinačnými hodinami lekárom umožniť na dobrovoľnej báze ordinovať napríklad aj v popoludňajších hodinách – za poplatok. Lekári s navrhovanými zmenami nesúhlasia. Prezidentka Regionálnej lekárskej komory, Valéria Vasiľová nám na základe vlastnej skúsenosti uviedla prečo: "Ja som všeobecný lekár a objednávam si pacientov v ambulancii. Myslím si, že keď o druhej skončím ordinačné hodiny, som tak unavená, že o toto záujem mať nebudem. U všeobecných lekárov to možno bude tak a u špecialistov zase nemajú zaplatené všetky platby za vykonané výkony, len do určitého limitu." Jej slová sa potvrdili a výsledkom piatkového stretnutia bol fakt, že všeobecne prevláda názor, že lekári jednoducho doplnkové ordinačné hodiny odmietajú.

Lekári chcú za pohotovostnú službu viac peňazí
Témou číslo dva bola otázka lekárskej pohotovostnej služby. V tomto prípade lekárom prekážali slabo platené služby, ktoré na pohotovosti museli stráviť. "Na predposlednom sneme sme prijali uznesenie, ktorým lekári zaviazali lekársku komoru, aby bojovala za skrátenie pohotovosti, čiže tam je zásada, že do 22 hodiny za zrušenie povinnosti slúžiť pre lekára, pretože dnes sme už vlastne pseudo podnikatelia. Tá tretia podmienka bola dofinancovanie, aby to bolo slušne zaplatené. Niekde to vychádzalo 2,50 na hodinu.," dodáva Vasiľová.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ale hovorí, že zmeny by mali pomôcť v prvom rade pacientom: "My musíme zvážiť, čo je verejný záujem, ako zabezpečiť dostupnú verejnú starostlivosť, či už v tej pohotovostnej, ambulantnej alebo v ústavnej ambulantnej starostlivosti. To znamená urgenty v nemocniciach, ktoré by takisto mali pracovať nepretržite. Ak budeme hovoriť o ambulantnej pohotovostnej služby alebo LSPP, tak tie aj v zmysle zákona majú plniť úlohu primárneho kontaktu, kde dôjde k náhlej zmene zdravotného stavu, ale nie je to ohrozujúci stav života."

Uplynulým piatkom sa síce skončila séria debát s lekármi, otázky, v ktorých sú lekári nespokojní sa týmto ale ešte neuzavreli a rokovania budú naďalej pokračovať.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2444
videní
03:32
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
646
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1817
videní
01:40
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
537
videní
02:45


FacebookloginGooglelogin