1302 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Elektronické zdravotné karty čoskoro realitou

TELEVÍZIA KOŠICE, 24.04.2017 08:26 | Spravodajstvo
Klasické zdravotné záznamy budú minulosťou. Od januára budúceho roka sa majú údaje o pacientovi zhromažďovať v tzv. elektronickej zdravotnej knižke občana.  Lekári budú povinní plne využívať systém elektronického zdravotníctva.  

Ako pre TV Košice povedala Soňa Valášiková z Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI), všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a zdravotnícki pracovníci sú povinní pripojiť sa do NCZI k 1. januáru 2018 - okrem zubnej techniky, dopravy a očnej optiky.

Nový systém môže tiež pomôcť napr. pri dopravnej nehode, kedy sa urýchli zisťovanie  krvnej skupiny zraneného, či jeho reakcií na lieky. Pacient bude môcť rovnako nahliadnuť do svojej elektronickej karty. Potrebovať na to bude aktívny elektronický občiansky preukaz: "K zdravotným záznamom pacienta, ktoré budú uložené v elektronickej podobe, sa môžu dostať: pacient (cez Národný portál zdravia - klientsku zónu - elektronická zdravotná knižka občana), všeobecný lekár, lekár - špecialista a ďalší zdravotnícki pracovníci," spresnila Valášiková.

Samotní lekári hodnotia nápad ako veľmi dobrý a prospešný. S jeho samotnou realizáciou to ale až tak ružovo nevidia. Kladú si otázku, kto bude prepisovať zdravotné karty.

"Zdravotnú kartu bude treba "nakŕmiť údajmi".  Aby sa ambulancia vedela uživiť, všeobecný lekár pre dospelých má v priemere 1500 poistencov,  nehovoriac o údajoch, ktoré by mali byť v karte. Nie sú to len mená, dátum narodenia a rodné čísla, ale mali by tam byť aspoň základné diagnózy ako napr. na akú chorobu sa pacient lieči, alergie, prekonané operácie," vysvetlila pre TV Košice  Valéria Vasiľová, prezidentka Regionálnej lekárskej komory Košice.

Rukou písané informácie sa z karty prepisovať nemajú.  Niektoré záznamy sa ani nedajú prečítať. Ľahšie to budú mať zrejme lekári, ktorí už vedú kartu elektronicky, aj keď ešte musí byť v tlačenej podobe. Táto forma sa musí archivovať ešte 20 rokov po smrti pacienta.

Problém budú mať pravdepodobne lekári, ktorí fungujú na zdravotnom zázname len v tejto podobe: "Budú to musieť zadávať manuálne, ťažko a pracne. Pre lekára to bude neskutočná záťaž. Lekári to budú musieť robiť pravdepodobne v nadčase, lebo počas ambulantných hodín sa nedajú "naťukávať" údaje.  Záleží však od NCZI ako nastaví systém a aké budú podmienky toho prechodu," doplnila Vasiľová.  Zároveň si myslí, že termín fungovania eHealthu v praxi od 1. januára 2018 veľmi nie je reálny.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
60
videní
02:43
NovéBez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
135
videní
01:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
133
videní
02:41
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
510
videní
01:39


Facebook loginGoogle login