996 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Interaktívna výstava "Kto bude ďalší?"

TELEVÍZIA KOŠICE, 31.05.2017 17:27 | Iné
V areáli Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach dnes prebiehala interaktívna výstava Kto bude ďalší? na tému Genocída – zločin proti ľudskosti. Výstava sa odohrala na ôsmich stanovištiach, ktoré sú totožné s rôznymi fázami genocídy. "Interaktivita výstavy spočíva v tom, že návštevník si pri vstupe vyžrebuje konkrétny osud a v jednotlivých fázach sleduje, čo sa s človekom dialo počas genocídy. Čo sa týka emocionality je posledné stanovište najsilnejšie, pretože tam sa návštevník dozvie, či jeho konkrétny osud, ktorý si vyžreboval na začiatku prežil, alebo nie," informuje Alžbeta Bojková z katedry histórie UPJŠ.

Návštevníkov na jednotlivých stanovištiach sprevádzajú budúci učitelia dejepisu, študenti štvrtého ročníka FF UPJŠ. "Sme v úlohe informátorov, ktorí jednotlivé fázy komentujú, interpretujú ich na základe prameňov a odpovedajú na otázky rôznym záujemcom. Ide nám o to, aby sme u mladých ľudí vytvorili kritické myslenie a zdôraznili, že je dôležité budovať svet na princípe demokracie, humanizmu a tolerancie," – uvádza študent dejepisu Michal Macko.

Podľa učiteľky dejepisu z UPJŠ Alžbety Bojkovej je informovanosť verejnosti o genocíde nízka. "Možno každý vie, že je to zločin proti ľudskosti, ale keď sa už pýtate ľudí na konkrétnosti, tak  nevedia, kde sa genocída udiala a koho každého sa týkala. Mnohí neoznačujú holokaust za genocídu, čiže myslím si, že tie vedomosti sú nízke. Aj naši študenti boli prekvapení, ako veľa sa pri príprave tejto výstavy dozvedeli."

Podľa nej je chyba aj vo výučbe dejepisu, ktorá sa ešte stále učí tradičným spôsobom a je vnímaný ako predmet o minulosti a nie ako predmet, ktorý tvorí budúcnosť.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5618
videní
01:34
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
394
videní
01:50
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
428
videní
04:03
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2003
videní
03:06


Facebook loginGoogle login