1079 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Divadlo v kufri vždy upúta malých aj veľkých

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.06.2017 14:02 | Kultúra
71-ročný Košičan Tomáš Plaszky je bábkoherec, kočovný bábkar aj flašinetár. Bavila ho chémia, no musel ísť študovať hutníctvo. Už keď mal 5 rokov, okúsil chuť drevených postavičiek: "V 1951 nás vysídlili z Banskej Bystrice do Rimavskej Seči, do tejto väčšej dediny prišla maringotka, postavili okolo zátarasy, sedadlá a pozerám, čo to je:  bábkové divadlo Dubských - kočovní bábkari. Samozrejme, ja som zas musel byť prvý, pomáhať im, stavať a pod., a tým pádom som vždy dostal nejaké privilégiá, napr. zadarmo vstup.  U Dubských sa mi dokonca ušlo takej cti, že sa mi dovolili hrať s ich veľkými marionetami na drôtoch v ich maringotke. A to bol taký zážitok, že hneď,  keď som prišiel domov, vytiahol som staré bábkové divadlo, ktoré mal môj brat, a začal som hrávať pre celú dedinu. Povedal by som, že "profesionálne" , lebo som vyberal 5 – 10 halierov vstupné a potom z toho vstupného mi mama vždy kúpila v hračkárstve ďalšie bábky. To mi už ale nestačilo, preto som si začal vyrábať vlastné a tak vzniklo prvé bábkové divadlo."

Aj keď kedysi pracoval ako plynár,  stále sa venoval rezbárstvu, opravoval starožitnosti. No túžba z detstva si ho napokon predsa len našla: "Zrazu sa objavil inzerát, že hľadajú technológa alebo javiskového majstra v bábkovom divadle. Nič mi to nehovorilo, aj keď som to v podstate robil od detstva. Ale išiel som, a keď som povedal, že rezbujem, tak ma hneď začali ťahať, nech si idem skúsiť robiť technológa bábok. Na konkurze mi dali za jeden deň vyrobiť jednu bábku a bol som prijatý. Osud bol spečatený."

V bábkovom divadle v Košiciach pracoval 13 rokov. Osamostatnil sa ešte pred revolúciou. "Založil som si Divadlo v kufri a práve som s hrôzou zistil, že to už 30 rokov. A profesionálne sa tomu venujem od roku 1974," dodal s úsmevom.  

Posledné roky si splnil ďalšiu túžbu - mať vlastný flašinet. Tie sú rôzne: s valcom, kde sú klinčeky, ktoré otvárajú jednotlivé píšťaly, cez ktoré prúdi vzduch, alebo dierkované kartóny, ktoré považuje sa za akýchsi predchodcov počítačov. "Voľakedy sa dierkovalo a tak fungovali počítače. Flašinety vznikli v  16. storočí v Číne  a odtiaľ prišli na francúzsky kráľovský dvor. Najprv to bola výsada bohatých – to, že sa im nahrávalo. Flašinety s kartónmi, tak tie sa pekne skladajú, kartón  ide cez ten valec a jednotlivé dierky sú noty a púšťajú vzduch. A potom sú ďalšie, na rúrky, roličky, my to voláme špulky, to je na valčeku zhruba 30 metrový papier a na tom sú 3-4 skladby . Keď to skončí, pracne sa to točí naspäť a vymieňa sa za ďalšie," vysvetlil Plaszky.

Najnovšie sa už prechádza na elektronický systém, riadený mikrokartou. Ale ako hovorí, klasika je klasika. So svojimi verklíkmi chodí na festivaly po celom svete. Jeho manželka hrá na tomto jarmočnom hudobnom nástroji, a on pri tom používa svoje cirkusové bábky.

A ako hovorí, niekto sa čuduje, či to ešte exituje: "Hlavne starí ľudia si spomenú na mladosť, že je to krásna muzika, ich mladosť. To je fantastické, až mi naskakujú zimomriavky. Mladí zas hovoria, že to ešte nevideli, a potom si spomenú, že to bolo vo filme Traja veteráni. Iní sa pýtajú, či je to mp3. Hovorím im, že nie, že je to flašinet, a hrá to, keď točíte," dodal s úsmevom. "Je to veľmi zlaté sledovať ľudí. Niektorí idú zachmúrene, a v poslednej chvíli sa pozrú a usmejú sa. To je najväčšia radosť,  keď vidíte ľudí, že sa začnú usmievať, a že im tú radosť dávate." Tú bude robiť najbližšie robiť ľuďom vo Francúzsku i v Nemecku. V júli by sa už mal predstaviť na festivale Európskeho ľudového remesla v Kežmarku.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13458
videní
02:07
Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
137
videní
03:26
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
563
videní
01:44
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
416
videní
01:54


Facebook loginGoogle login