Kultúrne centrum Ľudovíta Felda otvorili v Košiciach minulý rok v septembri. Centrum židovskej kultúry láka umeleckým bohatstvom nielen našincov.
Od smrti významného, legendami opradeného košického výtvarníka uplynulo viac ako 20 rokov, no jeho odkaz z minulosti nájdeme v každom jeho obraze. Je súčasťou všetkých diel, ako pozorovateľ i priamy účastník.
Ľudovít Feld sa narodil v chudobnej židovskej rodine. Študoval na vychýrenej súkromnej grafickej škole Eugena Króna v Košiciach, neskôr na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. Výškou malý, no dušou veľký človek sa zachránil vďaka umeniu a ako jeden z mála prežil koncentračný tábor v Osvienčime. Feld mal dôležitú úlohu – na objednávku zaznamenávať obludné experimenty, kresliť väzňov a bol Mengeleho dokumentaristom, akýmsi kronikárom.
Lajči báči hovoril, že na jeho tvár do konca života nezabudne, dokázal by ho kedykoľvek portrétovať. Po návrate z koncentračného tábora to však nikdy neurobil, bola to jeho osobná pomsta. Ľudovít Feld zomrel sám a v chudobe, jeho dielo však prežívajú navždy a už aj v Košiciach si našli miesto, čím sa tejto veľkej výtvarnej osobnosti dostalo cti.
Galériu Ľudovíta Felda nájdete na Puškinovej ulici v Košiciach v areáli židovskej synagógy a otvorená je každú druhú nedeľu v mesiaci.
Najbližšie bude súčasťou prehliadky galérie aj prednáška o synagóge, tzv. ŽIDOVSKÉ KOŠICE, a to v týchto termínoch
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.