K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

Rozhľadňa láka pozornosť turistov

TELEVÍZIA KOŠICE, 10.05.2016 10:01 | Spravodajstvo
Uprostred viníc obce Malá Tŕňa, v Tokajskej vinohradníckej oblasti, vyrástla v roku 2015 zaujímavá 12 metrov vysoká turistická rozhľadňa, ktorá už z diaľky zaujme nevšedným architektonickým riešením v tvare vínneho suda.

Autormi diela sú pracovníci Katedry architektúry Fakulty umení TUKE, doc. Ing. Ján Kanócz, CSc. a Ing. arch. Michal Mihaľák. Na projekte statiky s autormi spolupracoval Ing. Peter Platko, PhD. z Ústavu inžinierskych stavieb Stavebnej fakulty TUKE.

Táto stavba v rámci 21. ročníka súťaže Stavba roka 2015, ktorú vyhlasuje ABF Slovakia, získala nomináciu na hlavnú cenu titulu Stavba roka 2015 a dve ďalšie ocenenia tejto súťaže. Medzinárodná porota jej udelila Cenu vydavateľstva EUROSTAV za komplexné progresívne riešenie architektonického diela a získala aj Cenu verejnosti, udelenú na základe internetového hlasovania širokej verejnosti.

Ideou, popri hlavnej funkcii vyhliadkovej veže ponúkajúcej panoramatické výhľady, bolo vytvoriť novú dominantu vinohradníckej oblasti Tokaj na Slovensku. Veža svojou siluetou má dotvárať jej výnimočnú atmosféru. Nosnú konštrukciu veže tvoria zakrivené drevené lepené lamelové stĺpy, rozmiestnené po obvode trojuholníkového pôdorysu, ktorý má jednotlivé strany mierne zaoblené. Stĺpy sú navzájom spojené horizontálnymi oceľovými rámami v trojmetrových vzdialenostiach po výške veže. Vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 12 metrov a je na ňu prístup pomocou trojramenného oceľového schodiska s trojuholníkovým pôdorysom. Stabilita veže je zabezpečená systémom priestorového stuženia. Nosná konštrukcia je založená na betónových pásových základoch. Súčasťou veže je aj osvetlenie s fotovoltickým zdrojom energie. Veža je chránená proti blesku pasívnym bleskozvodom.

Stavba vznikla za podpory programu Švajčiarsko-Slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie.

Text a foto: TUKE

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
342
videní
02:03
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1372
videní
02:14
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
701
videní
02:32
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1300
videní
02:30


Facebook loginGoogle login