K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

FOTO: Generálka komédie Otec v Štátnom divadle Košice

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.06.2016 14:21 | Kultúra
Skutočnou divadelnou lahôdkou bude posledná premiéra aktuálnej sezóny v Štátnom divadle Košice. Činohra uvedie v piatok 10. júna, na javisku Malej scény, čiernu komédiu Otec z pera francúzskeho dramatika a spisovateľa Floriana Zellera, ktorá je veľkým svetovým hitom posledných rokov a v roku 2014 získala najprestížnejšie francúzske divadelné ocenenie – Cenu Moliéra.

Francúzsky spisovateľ a dramatik Florian Zeller (*1979) napísal svoj prvý román Neiges artificielles (Umelý sneh) už ako 22 – ročný. Už v roku 2004, vo veku 25 rokov, získal za svoj tretí román Fascination du Pire ( Fascinácia zlom), v ktorom sa zaoberá vzťahom západného a islamského sveta, prestížne ocenenie Prix Interallié. Jeho romány a divadelné hry boli preložené do mnohých jazykov a podľa britského The Guardian je "najvzrušujúcejším novým dramatikom súčasnosti".

Svoju divadelnú hru Otec napísal v roku 2012 a okrem Ceny Moliéra sa dočkala po uvedení v Ustinov Studio of the Royal Theatre v anglickom Bathe aj päťhviezdičkových hodnotení u anglickej kritiky a už dvakrát sa s veľkým úspechom vrátila aj do divadiel v londýnskom West Ende, naposledy vo februári a marci tohto roka. Herec Kenneth Graham získal za stvárnenie hlavnej postavy Andrého prestížnu Olivier Award 2016 za najlepší mužský herecký výkon.

"Čierna komédia Otec je o starnutí, o alzheimerovi, o stareckej demencii, o zodpovednosti detí k rodičom aj o starostlivosti o nich. Ale je to aj rekonštrukcia rôznych spomienok, jednotlivých čriepok mysle, ktoré si starnúci človek snaží nejako zoradiť. Otec je krehká hra o (ne)bežných starostiach, ktoré naše starnutie sprevádzajú. Príbeh sa skladá ako detektívka, ale aj ako sled imaginatívnych obrazov. André chce mať svoj pokoj, ale zrazu akosi nič okolo neho nedáva zmysel...," hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová.

Košické naštudovanie Otca bude veľkým návratom, dnes už dôchodcu, herca Ľubomíra Záhona, ktorý sa predstaví v hlavnej postave Andrého. Okrem neho diváci uvidia Adrianu Ballovú v úlohe jeho dcéry Anne, ale aj Stanislava Pitoňáka, Tatianu Polákovú, Petra Cibulu a Henrietu Kecerovú. Kostýmy pre nový titul navrhla Eva Kleinová a scénu a svetelný dizajn pripravil Ján Ptačin.

Text: Štátne divadlo Košice
Foto: TV Košice / Ivan Fleischer

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

264
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
877
videní
04:39
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1563
videní
04:20
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
441
videní


Facebook loginGoogle login