2239 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Prenájom pre EEI schválili

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.06.2016 17:21 | Spravodajstvo
Okolo tisíc ľudí dnes prišlo na magistrát mesta Košice protestovať proti firme EEI, ktorá sa od prvého júla chystá spustiť v meste novú zonáciu spoplatneného parkovania.  Stovky ľudí najviac bučali po hlasovaní, v ktorom poslanci odsúhlasili prenájom pozemkov súkromnej spoločnosti na účel spoplatnenia parkovania v širšom rozsahu.

Za prenájom, ktorý definitívne potvrdí novú zonáciu, hlasovalo 27 poslancov, ôsmi boli proti a zdržali sa traja, pričom jeden nehlasoval. Podľa zástupcu EEI Jána Tomanoviča väčšina protestujúcich ľudí bola z radov tých, ktorí aktuálny systém zneužívajú: "Každá administratívna budova má zo zákona zabezpečiť parkovacie kapacity pre svoje potreby. Európska metodika pre organizáciu parkovania v centrách miest sa na túto problematiku pozerá komerčne. Podľa reakcií, ktoré som počas sedenia v rokovacej sále počul, sa mi osobne javí, že 90 percent ľudí patrilo k tej skupine zamestnancov a podnikateľov, ktorí prídu o nezákonné správanie."

Tomanovič požiadal pri odchode zo sály o doprovod mestskej polície.

Jeden z organizátorov protestu Ladislav Lörinc ocenil vysokú účasť ľudí, ktorí si podľa neho často museli v práci vybrať dovolenku. Starosta Severa a mestský poslanec Marián Gaj v rozprave občanov upozornil, že sa nechali organizátormi protestu oklamať a sú ovce. Poslanec Starého mesta Michal Djordjevič poukázal na to, že Lörinc je zamestnancom spoločnosti T-Systems a teda jedným z tých, ktorí parkujú na miestach pod bytovkami. Lörinc to odmieta: "Ja som zamestnanec T-Systems a platím si 35 eur mesačne – nie ročne – a som rád, lebo v parkovacom dome mám garantované miesto. Firma EEI však prichádza s koncepciou, podľa ktorej obyvatelia Vojenskej ulice trpia, pretože tam parkujú "zlí" pracovníci T-Systems. Títo ľudia ale v prvom rade poctivo pracujú a prinášajú hodnoty, a sú rukojemníkmi lokality, v ktorej stojí ich pracovisko."

Podľa neho, a aj viacerých poslancov, navyše riešenie problému bolo omnoho jednoduchšie – osadiť na problematické ulice dopravné značky, ktoré by nerezidentov z lokality vytlačili.

Po hlasovaní sa dav protestujúcich zobral a s nespokojnými pokrikmi odišiel. Viacerí občania boli znechutení, do konca na poslancov i vedenie kričali: "ODSTÚPTE!"

"Roky som býval v Starom meste a mám tam rodinu, na Juhu poznám množstvo ľudí, ktorí cestujú za prácou mimo Košíc a zaberajú aj moje miesto, napriek tomu sa na nich nehnevám. Parkovanie ale musí byť riešené komplexne, vrátane výstavby poschodových garáží a potom sa môžeme baviť o rezidenčných kartách a podobných záležitostiach," myslí si jeden z prítomných občanov Vladimír Valníček.

Podľa staromestského poslanca Rastislava Trnku je dnešné rozhodnutie zastupiteľstva signálom, že privatizácia verejného priestoru pokračuje. Spolu s ďalšími poslancami i organizátormi protestu sa obáva, že platená zóna bude čoskoro ešte širšia. "Ja sa obávam, že toto celé dopadne veľmi zle a v konečnom dôsledku bude spoplatnené parkovanie v celom meste Košice. Cez takéto cyperské schránkové firmy sa budú odlievať peniaze obyvateľov," uviedol Trnka.

Vo veľkej zasadačke magistrátu ešte verejnosť takto početne zastúpená nebola. Stovky občanov sa pokúsili vyvinúť na poslancov tlak, no volení zástupcovia im v konečnom dôsledku nevyhoveli. 

Pred začiatkom zastupiteľstva bolo pred magistrátom aj vo vnútri len niekoľko desiatok ľudí. V krátkom čase ale začali pribúdať a mobilizácia naznačila silu sociálnych sietí. Najprv mestskí policajti vpustili do veľkej zasadačky iba desiatky osôb, pričom ďalšie nechceli pustiť. "Postupne sme chceli občanov vpúšťať tak, ako sa zapĺňali miesta na sedenie. Naraz sme ich ale pustiť nemohli, pretože hrozilo, že by sa dostali do priestoru, kde sa nachádzajú poslanci, alebo až vedenie mesta. Takéto opatrenie bolo nevyhnutné," uviedol pre TV Košice poverený náčelník Mestskej polície Ján Palčík.

Nespokojný dav následne použil silu a niekoľko príslušníkov mestskej polície proti prevahe nemalo šancu. Niektorí policajti skončili aj na zemi, jeden bol zranený. Nás preto zaujímalo, či to bude považované za útok na verejného činiteľa: "Zdá sa mi, že poškodili aj dvere, no nie som si istý. Musíme zanalyzovať, či tam k niečomu došlo alebo nie," doplnil náčelník.

Do vnútorných priestorov po vyostrení situácie povolali aj ďalších príslušníkov, ktorí boli na parkovisku pred magistrátom. Po vpustení ľudí do rokovacej sály sa už situácia upokojila.


Za rozšírenie hlasovalo 27 poslancov, 8 proti, zdržali sa traja. Na schválenie bolo potrebných 25 hlasov. 

ZA:
Jozef Andrejčák, Juraj Briškár, Otto Brixi, Mária Grullingová, Ján Jakubov, Anna Jenčová, Jaroslav Kaifer, Marek Kandráč, Stanislav Kočiš, Renáta Lenártová, Milan Maďar, Dušan Petrenka, Martin Petruško, Andrej Sitkár, Renáta Šramková, Tomáš Gáll, Lucia Iľaščíková, Jozef Karabin, Lenka Kovačevičová, Katarína Čižmáriková, Marián Gaj, Iveta Kijevská, Emil Petrvalský, Igor Sidor, Cyril Betuš, Ladislav Šaňa, Ján Sekáč

PROTI:
Marcel Gibóda, Miloš Ihnát, Oto Žarnay, Jaroslav Poláček, Bernard Berberich, Ľubomír Grega, Daniel Rusnák, Miroslav Špak

ZDRŽALI SA:
Tibor Bacsó, Alfonz Halenár, Jaroslav Hlinka

NEHLASOVAL:
Igor Jutka

NEPRÍTOMNÍ:
Ján Dečo, Ľubica Blaškovičová

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
595
videní
01:01
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
177
videní
01:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
991
videní
01:51


Facebook loginGoogle login