K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Boj so sinicami na Jazere pokračuje

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.06.2016 18:11 | Spravodajstvo
V boji so sinicami pokračujú podľa plánu na košickom Jazere aj tento rok. Už vlani začiatkom júla aplikovali špeciálnu metódu, teraz nastal čas na jej zopakovanie.

"Ľudia sa nám do rekreačnej lokality vracajú, voda sa tu revitalizuje. Konkrétne už tento týždeň pricestuje pán profesor z Brna, ktorý bude realizovať ozdravovací proces svojou metódou. Aj v tomto roku pokračujeme v tom, že sa vstupné nevyberá,“ hovorí starostka mestskej časti Košice – Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

Profesor Blahoslav Maršálek využíva v boji so sinicami takzvaný proces obnovy nádrže: "Na princípe aplikácie látok, ktoré podajú pomocnú ruku prírode a ozdraví sa to tak, že začnú fungovať prírodné procesy, ktoré v nádrži nefungujú. To znamená, že sa zvýši priehľadnosť, zníži sa množstvo živín a tým pádom sinice vyhladnú a my dáme priestor ich konkurentom, teda vodným rastlinám.“

Pomáha im látka, ktorá je založená na báze soli, železa a hliníka, ktoré sa bežne používajú pri úprave pitnej vody. Eliminácia siníc na Jazere tak neohrozí ani ryby, ani rastliny, ani Košičanov, ktorí sa tam už v týchto dňoch začínajú kúpať.

"Nesmie to byť nič toxické, má to samozrejme všetky atesty, ľudia môžu vo vode plávať aj po aplikácii. Máme skúsenosti z desiatok vodných nádrží, všetky ryby, žaby, užovky neuhýnajú, a to je pre mňa dôkaz, že to nie je jedovaté,“ dodáva Maršálek.

Po minuloročnom zahájení tejto metódy boja so sinicami boli výsledky pozitívne. Uplynulé dni RÚVZ v Košiciach síce zaregistroval zvýšený počet siníc, avšak ešte stále v medziach normy. Ďalšia fáza aplikácie by mala na Jazere nastať už začiatkom budúceho týždňa.

Sinice môžu vyvolávať najmä alergické reakcie na pokožke, ale tiež zápaly, či tráviace ťažkosti. Pokiaľ vo vodnej ploche presahujú normu, vo vode je zakázané kúpanie.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
417
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
20146
videní
09:30
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
374
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
176
videní
00:30


Facebook loginGoogle login