650 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Pribúdajú kolapsy z tepla, na čo nezabúdať?

TELEVÍZIA KOŠICE, 12.07.2016 13:15 | Spravodajstvo
Vysoké teploty čakajú východniarov ešte aj zajtra. S nimi pribúda aj počet ľudí, ktorí z tepla kolabujú. Rizikové skupiny tvoria najmä malé deti, staršie osoby či ľudia s rôznymi ochoreniami. Na nedostatočný pitný režim či dlhý pobyt na slnku ale môžu doplatiť aj mladšie osoby. O príznakoch kolapsu z tepla nás informovala hlavná lekárka záchrannej služby Košice, Ľubica Bajerovská:

"Sú to bežné príznaky, ako keď sa necítite dobre. Cítite sa malátny, unavený, cítite, že vám je teplo, že ste sa začali výrazne potiť ale následne potenie prestane. Vtedy už naozaj treba dávať pozor. Keď je koža suchá a červená, prichádza porucay termoregulácie a človek môže skončiť aj so závažnou poruchou vedomia."

Od 10:00 do 16:00 by ste sa mali čo najviac vyhýbať priamemu slnku. Keď už ale dôjde ku kolapsu, je potrebné postihnutej osobe poskytnúť primeranú prvú pomoc. Doktorka Bajerovská vysvetľuje, ako máme postupovať: "Prídeme k postihnutému a oslovíme ho. V prípade, že reaguje, prenesieme ho mimo priameho slnečného žiarenia, zodvihneme mu horné končatiny, čo najviac mu obnažíme telo a zabezpečíme tekutiny. Ak pacient nereaguje, zavoláme na linku 155."

Na tej vás už bude v postupe navigovať operátor, aby ste vedeli správne zhodnotiť stav a pomôcť pacientovi až do príchodu sanitky.
 

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
20063
videní
09:30
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
366
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
176
videní
00:30
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2473
videní
02:10


Facebook loginGoogle login