K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Kúpanie v jazere je opäť bez rizík. Potvrdili hygienici.

TELEVÍZIA KOŠICE, 21.07.2016 17:53 | Spravodajstvo
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) odobril bez obmedzení kúpanie v plážovom jazere v košickej mestskej časti Nad jazerom. Rozhodol tak na základe vzoriek odobratých v utorok (19.7.) zo štyroch lokalít jazera. Podľa oznámenia úradu "laboratórne vyšetrenia preukázali, že počet buniek cyanobaktérií na mililiter vody klesol a pohybuje sa na dolnej hranici odporúčanej koncentrácie, a teda hlboko pod stanovenou medznou hodnotou".

Ako ďalej informoval magistrát mesta, hladinu jazera opäť brázdi špeciálne plavidlo. Odborníci z neho pre elimináciu siníc už druhý rok po sebe aplikujú do vody ekologické, pre zdravie ľudí neškodné látky. Pracovný tím vedie autor tejto unikátnej metódy profesor Blahoslav Maršálek z Českej republiky. Podľa jeho slov vedenie mesta a mestskej časti zvolilo dobrú cestu, nebezpečné a predtým veľmi premnožené sinice sú na ústupe. Dokazujú to merania, ktoré robia vedci vždy s určitým časovým odstupom od aplikácie účinných látok do vody.

"Odobrali sme kontrolné vzorky z ôsmich lokalít jazera a namerali sme iba 8000, maximálne 10.000 buniek cyanobaktérií v jednom mililitri vody," uviedol Maršálek. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR stanovuje v takomto prípade ako medznú hodnotu cyanobaktérií 100.000 buniek na mililiter vody.

Magistrát pripomína, že naposledy bola vodná plocha jazera revitalizovaná pred takmer 20 rokmi, hlavným dôvodom znečistenia vody bol rozrastajúci sa fytoplanktón s prevahou siníc. Do roku 2014 bola situácia vody v jazere zlá, Košičania sa sťažovali, že je špinavá a zapácha. Hygienici nakoniec pre premnožené sinice zakázali kúpanie v jazere. V marci 2015 urobili odborníci analýzy, ktoré odhalili desiatky miliónov buniek cyanobaktérií v každom jednom mililitri sedimentov jazera.

Mesto Košice preto vyčlenilo minulý rok v rozpočte na riešenie nekvality vody v jazere zhruba 83.000 eur, na tento rok je to 95.000 eur. Už po prvom použití metódy profesora Maršálka bola voda v jazere nielen čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia.

"Keby sme nezačali aplikovať našu metódu a všetko, čo tu robíme teraz zastavili, sinice by mali zásobu týchto živín na minimálne 50 až 60 rokov dopredu. Vedenie mesta a mestskej časti sa ale našťastie rozhodli, že jazero zrevitalizujú. Vybrali si metódu neinvazívnu, ekologickú, metódu dlhodobého vyhladovania siníc. Nechceme ich pozabíjať, lebo tiež majú svoje miesto v ekosystéme. Chceme však zredukovať ich počet do takej miery, aby už neboli zdraviu škodlivé," vysvetlil profesor. Doplnil, že vyhraté ešte nie je, sinice sú totiž veľmi odolné a šikovné organizmy. Dokážu si napríklad vypestovať odolnosť na jedovaté látky, proti vyhladovaniu však nemajú šancu.

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva stanovuje ako medznú hodnotu cyanobaktérií 100.000 buniek na mililiter vody. Hygienici ešte 12. júla odobrali vzorky vody z jazera, pričom v nich namerali od 22.000 do 58.000 buniek/ml vody. Následne odporučili pre citlivú časť populácie, ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom.

Podľa primátora Richarda Rašiho je snahou opäť prinavrátiť "život" do tejto Košičanmi obľúbenej rekreačnej lokality a výsledky meraní potvrdzujú správnosť rozhodnutia a investície. "O tom, že proces revitalizácie jazera je naštartovaný dobre, svedčia nielen veľmi pozitívne výsledky analýz vody, ale aj úbytok živín pre sinice v jazere. Navyše, po dlhom čase sa v ňom objavili pôvodné vodné rastliny. Tie postupne zaberú 'životný priestor' siniciam, vytlačia ich, a neskôr budú 'riadiť' kvalitu vody v jazere," uviedol.

Text: TASR
Foto: TV KOŠICE

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

180
videní
479
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
404
videní
297
videní


Facebook loginGoogle login