2738 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

TIP na víkend: Herliansky gejzír láka svojou jedinečnosťou

TELEVÍZIA KOŠICE, 24.07.2016 10:51 | Spravodajstvo
Len niekoľko desiatok kilometrov od Košíc sa nachádza vzácna Národná prírodná pamiatka - Herliansky gejzír. Od klasických gejzírov sa odlišuje situovaním vo vulkanických vrchoch so skončenou sopečnou činnosťou a zásadne aj tým, že ho umelo aktivizovali vrtom hlbokým 404,5 metra, ktorý začali hĺbiť ešte v 19. storočí.

V Herľanoch fungovali až do konca 2. svetovej vojny aj kúpele. Svoje zdravotné problémy si tu chodievala liečiť uhorská šľachta. Voda sa vo vaniach prihrievala a pomáhala napríklad pri zažívacích či ženských problémoch. Revolučné odborové hnutie sa do Herlian chodilo rekreovať aj po vojne. Neskôr objekt prešiel do správy školstva a v 70. rokoch ste na mieste mohli stretnúť zahraničných študentov, ktorí sa tu učili slovenčinu. Bežní ľudia už ale do Herlian chodievali obdivovať silu gejzíru, ktorá ale postupne stráca na sile aj intenzite a čas medzi erupciami sa postupne predlžuje.

Obľúbená pamiatka by sa preto už v najbližších mesiacoch mala dočkať opravy. Vzniklo totiž podozrenie, že voda z potrubia uniká počas cesty na povrch a preto gejzír postupne stráca na sile. Objekt je v majetku štátu a ako Národná prírodná pamiatka spadá do kompetencie Ministerstva životného prostredia. Nachádza sa ale na pozemku, ktorý je vo vlastníctve košickej Technickej univerzity. Ministerstvo už na opravu tejto pamiatky uvoľnilo aj finančné prostriedky a momentálne prebieha verejné obstarávanie.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
498
videní
01:43
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1575
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6604
videní
01:50
988
videní


Facebook loginGoogle login