3790 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Videotip na víkend: Morské oko

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.07.2016 11:56 | Zábava
Aj v polovici prázdnin pre vás mapujeme miesta a mestá na východe, aby ste si svoje oddychovanie a dovolenkovanie mohli ozvláštniť. Východné Slovensko má čo ponúknuť v horúcich dňoch, i vtedy, keď sa ochladí.

V závere týždňa sme sa preto vybrali k Morskému Oku, po ceste z Košíc Vás správne nasmerujú informačné tabule, rovnako bez problémov sa dostanete po prístupovej ceste až k jazeru, nečaká vás náročný terén. Oproti iným pohoriam sa práve Vihorlatské vrchy pýšia výnimočným prírodným úkazom, ktoré skutočne má čo ponúknuť. Prírodné horské jazero, tzv. Morské Oko vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlatských vrhoch. Igor Nemec, vedúci Lesnej správy vyzdvihol aj históriu a vznik jazera: „...vzniklo prudkými zosuvmi Montrogonu a  Jedlinky, zahradila sa táto časť doliny a vzniklo jazero, ktoré však malo iné názvy. V súčasnosti sa oficiálne volá Veľké Vihorlatské jazero, ľudovo aj ako Morské Oko. Je to jedno z troch najväčších jazier na Slovensku a jedno z najväčších jazier v Karpatoch.“

Blankytná modrá slza Vihorlatu sa rozkladá v nadmorskej výške 618 metrov, nenáročným terénom láka návštevníkov počas celého roka. Morské oko je zaujímavé nielen svojim vznikom, polohou a krásou, ale aj tajomným životom pod vodnou hladinou. V pobrežnej zóne jazera bolo zaznamenaných takmer sto druhov bezstavovcov, rovnako je jazero a prítoky domovom 13 druhov rýb. Patrí k obľúbeným destináciám, turisti však musia rešpektovať rôzne zákazy, ktoré súvisia s najvyššom stupňom ochrany. Nachádza sa tu niekoľko trás a náučných chodníkov, ochranárskych i lesníckych. Vybrať sa môžete aj na Sninský kameň. Ak zvolíte bežný okruh okolo Morského oka, je to zhruba hodinová túra, takmer stále po rovinke, s lavičkami na oddych a krásnym výhľadom. Túra je vhodná pre všetky vekové kategórie, aj rodinky s kočíkmi.  

Jazero Morské oko je prístupné celý rok, doslova rozprávkovou atmosférou však dýcha aj v zimnom období, keď je po snehovou prikrývkou. Pre verejnosť môže byť zaujímavý aj kaštielik či chata, ktoré sa rovnako dajú využívať. Na náučnom chodníku nás milo prekvapili QR kódy s popismi, rovnako sme sa dozvedeli, že táto lokalita je cieľom milovníkov geocachingu. Novinkou je aj čítačka, vďaka ktorej vieme, aký je o záujem o túto lokalitu.

Dobrou správou pre večných workoholikov je fakt, že na danom mieste nemajú mobilné telefóny signál :)

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1249
videní
04:31
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
318
videní
01:22
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
229
videní
01:13
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
547
videní
01:43


Facebook loginGoogle login