1930 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Umelecká pocta Ľudovítovi Feldovi

TELEVÍZIA KOŠICE, 19.09.2016 08:50 | Kultúra
Kultúrne centrum Ľudovíta Felda v areáli Židovskej synagógy na Puškinovej ulici v Košiciach oslávilo prvý rok fungovania veľkolepo. V uplynulú nedeľu tu odhalili sochu významného košického výtvarníka a umelca.

Autorom sochy Ľudovíta Felda je akademický sochár Juraj Bartusz: „Mal som to šťastie, že som sa s Feldom aj poznal, mal som aj nejaké fotodokumentácie, mám pamäť na tváre... No najviac mi pomohlo, že som ho poznal.“

Socha je situovaná na nádvorí pri vstupe do synagógy či galérie. Za jej vznikom ako aj myšlienkou Kultúrneho centra stojí Silvia Fishbaum, ktorá žije dlhé roky v New Yorku, no s Košicami ju spája jej minulosť: „...ja sa tu vraciam každý rok, myšlienka ale prišla v podstate od môjho manžela, ktorý sa pýtal, prečo niekto nevytvorí niečo také v Košiciach, nejakú spomienku pre takého velikána, tak som povedala, že ja budem tá, čo to zrealizuje...“ A práve Silviinmu manželovi je socha venovaná.

Rovnako zorganizovala niekoľko výstav aj v zahraničí, všetky zožali obrovský úspech. Osobnosť Ľudovíta Felda prináša silný emotívny príbeh, ktorý najlepšie rozpovedia práve jeho diela. V galérii nájdete obrazy z koncentračného tábora, ale aj autoportréty, kresby rôznych košických dominánt, či žánrové výjavy zo židovského náboženského života. Galéria je jedinečná aj tým, že je jediná svojho druhu – iba tu nájdeme diela významných maliarov Slovenska – výlučne so židovským pôvodom.

Ľudovít Feld sa zachránil vďaka umeniu, ktoré ho uchránilo pred hrôzostrašným koncentračným táborom. Stal sa dvorným kresliarom a portrétistom ohavného lekára Mengeleho, na ktorého tvár chcel zabudnúť, aj napriek tomu, že ju mal navždy v myšlienkach.

Feld alebo „Lajčí báči“ - ako ho mnohí poznali, patril medzi najvýznamnejších košických umelcov, ktorému sa po rokoch vznikom galérie a sochy dostalo umeleckej pocty.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
659
videní
03:38
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
905
videní
04:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
701
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
329
videní
00:22


Facebook loginGoogle login