K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

MET začne najskôr v októbri

TELEVÍZIA KOŠICE, 19.09.2016 15:24 | Spravodajstvo
Košice čaká v najbližších dvoch rokoch rozsiahla modernizácia električkových tratí (MET). Rekonštruovať sa bude 8 ucelených častí, medzi iným aj úseky Štúrova, Moldavská, Trieda SNP, Zimná, B. Němcovej alebo križovatka VSS. Termín začiatku prác sa však opäť posúva.

Neplatí pôvodne stanovený júl, ani neskôr avizovaný prelom augusta a septembra. Za odsúvaním začiatku projektu MET stáli najprv námietky uchádzačov vo verejnom obstarávaní, následne aj dlhšie trvajúca administratívna kontrola z ministerstva dopravy v rámci Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra. Kontrola nedostatky nenašla a víťaza tendra, spoločnosť Eurovia, a.s. ( ponuka 78,5 milióna eur bez DPH ) Mestu Košice odobrila.

Ešte stále však pre skutočný začiatok prác nie je pripravená kompletná dokumentácia. Ako nás v pondelok informovala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová, "Mesto Košice 16. septembra odoslalo víťazovi, spoločnosti Eurovia, a.s. výzvu na podpis zmluvy o dielo a súbežne rieši aj zmluvu ohľadom poskytnutia nenávratného finančného príspevku v rámci OPII."

Ako k téme MET uviedlo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, "na RO OPII je potrebné podať Žiadosť o schválenie nenávratného finančného príspevku, ktorej schválenie predchádza podpisu Zmluvy o poskytnutí NFP. Zmluva o dielo nadobúda platnosť dňom podpisu oboma zmluvnými stranami a účinnosť schválením poskytnutia nenávratného finančného príspevku ako aj procesu verejného obstarávania zákazky na vykonanie diela zo strany RO OPII."

Zaujímal nás teda nový termín začiatku prác a spustenie projektu MET. Podľa hovorkyne Lindy Šnajdárovej, "práce sa mohli rozbehnúť po ukončení všetkých potrebných administratívnych procesov, v mesiaci október 2016."

Ktorý z úsekov začne spoločnosť Eurovia a.s. realizovať ako prvý sme sa nedozvedeli. "Poradie prác na jednotlivých úsekoch  bude riešené po podpise zmluvy o dielo, ako aj pri odovzdávaní staveniska. V momente, keď budú známe termíny, bude Mesto Košice informovať verejnosť o všetkých dopravných obmedzeniach i riešeniach, ktoré budú súvisieť s projektom MET."

S istotou však v tomto roku nezačnú realizovať križovatku VSS, Národná diaľničná spoločnosť totiž nesúhlasí so stavebnými prácami na tomto exponovanom uzle v predzimnom období.


O projekte MET
Stavebné práce budú zahŕňať kompletnú výmenu električkového zvršku i spodku, trakčného vedenia ako aj ochranu inžinierskych sietí, ktoré tieto električkové trate križujú a nové meniarne.

Na základe požiadavky možnosti samostatnej realizácie jednotlivých električkových tratí bola stavba rozdelená do samostatných ucelených častí stavby (UČS):

UČS 08 (2,960 m) Ul. Moldavská, úsek trate Krajský súd – kruhový objazd Moldavská (mimo)
UČS 09 (1,380 m) Kruhová križovatka Moldavská
UĆS 10 (1,800 m) Ul. Trieda SNP, úsek trate križ. Bardejovská (mimo) – križ. Laborecká (mimo)
UČS 11 (3,100 m) Ul. Trieda SNP, úsek trate križ. Laborecká – obratisko Amfiteáter (mimo)
UČS 12 (1,940 m) Ul. Zimná a B. Němcovej, úsek trate od križ. TIP TOP – obratisko Botanická záhrada (mimo)
UČS 13 (360 m) Obratisko Botanická záhrada
UČS 14 (2,800 m) Ul. Komenského, úsek trate NMM (mimo) – obratisko Havlíčkova (mimo)
UČS 15 (1,600 m) Križovatka VSS

Predpokladá sa, že rekonštrukcia jedného UČS bude trvať cca 2 – 3 mesiace.

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Jaroslav Plajdičko20.09.2016 21:44:14

Šľak by trafil tích čo nesú zodpovednosť za odsúvanie prác. V Prahe už majú asi 10tu trať obnovenú. Hanba hlavne tým čo nedajú povolenie na stavbu dosiaľ nebudú mať s toho nahrabané peniaze!!!

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2075
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
273
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
236
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
701
videní


Facebook loginGoogle login