1855 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Podniky v centre Košíc obmedzia, herne a diskonty nie

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.09.2016 22:58 | Spravodajstvo
Podniky nezabezpečené proti hluku v centre Košíc by mali podľa všeobecne záväzného nariadenia zatvárať už o 22:00. Ich majitelia sa ale voči novým pravidlám búria.

"To nariadenie nevnímam veľmi pozitívne, lebo sa dotkne života všetkých návštevníkov barov, či už domácich Košičanov, alebo aj zahraničných turistov. Ľudia dlhšie pracujú, neskôr vychádzajú do ulíc, takže tí, ktorí predtým chodili napríklad na siedmu na pivo, teraz už veľmi často začínajú až o deviatej. Takže si neviem predstaviť, že o deviatej príde a ja mu o desiatej oznámim, že je záverečná," hovorí Tomi Okres z Pub-u u Kohúta.

Väčšina podnikov v centre mesta je umiestnená v historických budovách, ktoré chránia pamiatkári, a tak možnosť úprav, ktoré vyžaduje sporné VZN, nie je reálne.

"Nikto nám zatiaľ ani nevedel povedať, kto by takýto papier vedel dať, a čo to vlastne znamená celé. Boli vyjadrenia také, že sa bude merať hluk vo vnútri, čo je absurdita by som povedal, že musíme tie priestory stavebne upraviť a je to v rozpore so Stavebným úradom, alebo s Pamiatkovým úradom ešte viac. Nie je to možné z našej strany prispôsobiť sa tomuto VZN ako takému," ozrejmuje Martin Koreň z podniku Little Havana.

Pre majiteľov podnikov môže byť podľa neho úprava otváracích hodín aj  likvidačná: "Pre nás to znamená zatvárať o 22:00, znamená to prepustiť ľudí, znamená to zatvoriť."

Všeobecne záväzné nariadenie o otváracích hodinách prevádzok, podnikov, či letných terás v Starom meste, schválili staromestskí poslanci ešte v auguste. Starosta Ľubomír Grega ho vtedy podpísal, dnes však vidí situáciu trochu inak. Hovorí, že išlo o poslanecký návrh a nie návrh úradu. Dôvodom mali byť sťažnosti obyvateľov na hluk z niektorých prevádzok.
"Poslanci to schválili, 12 boli prítomní, dvaja sa zdržali, desiati boli za. Keďže neboli pripomienky zo strany prevádzkovateľov počas vyvesenia pár dní po tom, tak som nemal dôvod to nepodpísať. Na druhej strane mala by tomu predchádzať nejaká širšia diskusia, čo v tomto prípade nebolo," dodáva Grega.

VZN má vstúpiť do platnosti od decembra, podľa starostu je však napriek jeho podpisu stále otvorené. Vlna kritiky, ktorá sa okolo toho vzniesla, spustila petíciu majiteľov podnikov, ich zákazníkov a priniesla aj podnet na Generálnu prokuratúru. Všeobecne záväzné nariadenie vo svojej súčasnej podobe síce na jednej strane zatvorí podniky už o desiatej večer, avšak do šiestej rána povolí otváracie hodiny diskontom, večierkam, aj herniam.

"Mne sa to tiež nepáči, ale ja som za to ani nehlasoval, ani som nebol tvorca tohto materiálu, mnoho najväčších problémov a to mi hovoria aj majitelia podnikov, spôsobujú diskonty, alebo nejaké pizzerie, kde sa do rána zhlukujú mladí ľudia a pije sa tam nekontrolovateľne. Toto by sa malo riešiť," myslí si starosta.

Prevádzkovatelia podnikov v tom taktiež vidia hrozbu.
"Z môjho pohľadu je to veľmi nelogický krok, pretože keď sa o desiatej zatvoria bary, reštaurácie, nie je tá sila, ktorá by dokázala ľudí vyhnať do domovov, takže ako to dopadne? Dopadne to tak, že ľudia sa postavia k diskontom, k večierkam, tam si nakúpia alkohol a podľa mňa ten zámer, aby bol pokoj na uliciach, tým dosiahnu presný opak," myslí si Tomi Okres.
V pondelok 3.októbra sa v sobášnej sieni úradu Starého mesta stretnú poslanci, aj majitelia podnikov v snahe dospieť ku kompromisu.

"Sme sa spojili asi 35 až 40 podnikov, ktoré sme sa fyzicky stretli. Začali sme rozoberať túto tému keď sme zistili, čo obsahuje toho nariadenie. V pondelok sa chceme stretnúť, chceme počuť názor poslancov, chceme vedieť ich názor na to, že čo podpísali. Lebo zo všetkého nám vychádza, že nevedia, čo podpísali, nevedia nám vysvetliť o čom to je. Všetci sa opierajú stále len o tie letné terasy," hovorí Martin Koreň.

O konečnej podobe VZN by mali potom poslanci rozhodovať na novembrovom zastupiteľstve. Už teraz je jasné, že niektoré jeho časti s najväčšou pravdepodobnosťou upravia. Starosta Starého mesta Ľubomír Grega sa plánuje v tejto súvislosti stretnúť aj s primátorom Košíc. Mesto pritom plánuje zaviesť podobné všeobecne záväzné nariadenie pre všetky mestské časti.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1037
videní
822
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
492
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
337
videní


Facebook loginGoogle login