Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Maratón nie je len o víťazstve

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.10.2016 20:35 | Šport
Medzinárodný maratón mieru napísal svoju 93. kapitolu. Metropola východu už tradične počas prvej októbrovej nedele hostila desaťtisíce bežcov a fanúšikov najstaršieho maratónu v Európe. Na štart sa postavilo spolu 11 713 vytrvalcov, ktorí sa rozhodli na vlastnej koži zažiť atmosféru tohto bežeckého podujatia v 7 disciplínach.

Maratón bol vypredaný už 18 dní pred štartom. Na trať dlhú presne 42 195 metrov si trúflo viac než 2 000 odvážlivcov. Toto podujatie na východnom Slovensku sa teší veľkej popularite.

Rok čo rok ulice Košíc zapĺňajú aj fanúšikovia, ktorí prídu povzbudzovať, čím vytvárajú jedinečnú náladu.

Niektorí veru urobili naozaj všetko preto, aby mohli opäť prísť. Víťazom 93. ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa v Košiciach stal Keňan David Kiyeng. Jeho výsledný čas bol 2:08:58 h.

Druhý skončil azda najväčší favorit z Kene Elijah Kemboi. Na stupienok víťazov sa zmestil aj Etiópčan, ktorý bol v Európe po prvý raz– Tadesse Temechachu. Najlepším Slovákom sa stal Jozef Urban, ktorý obsadil ôsme miesto a vylepšil si svoj osobný rekord o 1:35 min.

V ženskej kategórii triumfovala Etiópčanka Chaltu Waková. Hlavná favoritka Emily Ngetichová z Kene skončila druhá. V polmaratóne zas triumfoval Slovák Branislav Šarkan. V ženskej časti bola najrýchlejšia 22-ročná elitná slovenská bežkyňa do vrchu zo Svitu.

Maratón nie je len o víťazstve, ale aj o samotnom pohybe a prekonávaní výziev. V neposlednom rade je to však podujatie, ktoré spája ľudí z celého sveta. Veď tento fenomén starého kontinentu do Košíc prilákal ľudí z takmer 60 krajín. Nie nadarmo dodnes nesie názov Medzinárodný maratón mieru.