834 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

Ustúpi zeleň developerovi?

TELEVÍZIA KOŠICE, 14.10.2016 13:31 | Spravodajstvo
Ešte na jar sme vás informovali o spore medzi košickými ochranármi a investormi projektu Nová Terasa. Dôvodom je vybudovanie novej cesty, ktoré si však vyžiada ako daň výrub stromov. S tým ochranári nesúhlasia a pred pár mesiacmi sa na ich stranu priklonilo aj mesto. Výrub sa totiž mal dotknúť viac ako dvadsiatky stromov a mnohých kríkov, v časti od takzvaného nemocničného mosta až po amfiteáter. Mesto sa vtedy rozhodlo súhlas nevydať a investorovi odporučilo dopravné napojenie na Triedu SNP riešiť podľa verzie "A", čiže s minimálnym dopadom na životné prostredie. V súčasnosti však radnica opäť rozhoduje o výrube v tejto lokalite, tentokrát má ísť až o 35 stromov.
 
"Je tam nový pozemok, vedľa kyslikárne. My sme hovorili, že bolo by dobré, aby tadiaľ bola vedená tá komunikácia, tam by bol výrub len tých pár stromov, nie celá parcela popri SNP. Je to v podstate identické ako predtým plus tá parcela 303," hovorí občiansky aktivista, Ladislav Rovinský.

Mesto však má jasný dôvod, prečo sa novou žiadosťou opätovne zaoberať.

"Dôležitým technickým kritériom nového riešenia bola skutočnosť, že nový návrh umiestnenia a riešenia stavby "Obytný súbor Nová Terasa – Dopravné napojenie na Tr. SNP z úseku A" je skoordinovaný s projektovou dokumentáciou stavby "Modernizácia električkových tratí MET"  v meste Košice," objasňuje hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Pôvodná žiadosť riešila podľa magistrátu výrub 24 ks drevín a 90 ks krovitých porastov na pozemku vo vlastníctve mesta, nová sa týka výrubu 28 stromov vo vlastníctve mesta  a 86 ks krovitých porastov. Ochranári sa obávajú toho, že v tomto prípade nebude možná ani náhradná výsadba. "Popri Triede SNP by sa stratila izolačná zeleň, tie domy by boli odkryté, dokonca nebola by tam ani náhradná výsadba, lebo by nebola možná. Stratil by sa veľký kus zelene, tam by pritom bolo potrebné tú zeleň ešte doplniť, aby bola hustejšia," myslí si Rovinský.

Podľa vyjadrenia mesta by stavba mala riešiť obojsmerné dopravné prepojenie zástavby radových rodinných domov a bytových domov na Triedu SNP pre vozidlá, cyklistov a chodcov. Chodník pre peších a chodník pre cyklistov bude napojený na hlavný peší a cyklistický chodník vedúci pozdĺž Triedy SNP.

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Ladislav Rovinský14.10.2016 23:36:49

Nakoniec sa investor rozhodol po dohode s mestom pre riešenie komunikácie popri moste (tak, ako sme navrhovali) - to znamená, že stromy a kry na svahu nad Triedou SNP ostanú nedotknuté - čo je fajn. Na druhej strane niektoré stromy a kry budú musieť ustúpiť odbočovaciemu a zaraďovaciemu pruhu :-( . Budeme požadovať náhradnú výsadbu aj finančnú náhradu. (Pozvánku na konanie o výrube sme ešte nedostali)

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2770
videní
01:54
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1307
videní
02:30
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4860
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3227
videní
01:16


Facebook loginGoogle login