1610 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Autovraky - ako si s nimi (ne)vedia poradiť mestské časti?

TELEVÍZIA KOŠICE, 19.10.2016 08:35 | Spravodajstvo
Autovraky ale aj dlhodobo nevyužívané autá sú závažným problémom pre takmer všetky košické mestské časti. Zaberajú parkovacie miesta a v konečnom dôsledku sú aj akýmsi vizuálnym smogom sídlisk. Problém pretrváva už niekoľko rokov, situáciu čoraz viac zhoršuje zvyšujúci sa počet áut a s tým súvisiaci prirodzený nedostatok parkovacích miest. O problematike sme sa rozprávali so starostami viacerých mestských častí. Starosta Západu Ján Jakubov vníma problematiku nasledovne: "Celú túto skutočnosť rieši príslušná legislatíva, ktorá umožňuje odstraňovať tieto autovraky len po výzve majiteľov či po preukázaní, že sú nespôsobilé prevádzky, resp. že sú nepojazdné. Pokiaľ do 60 dní majiteľ neodstráni vozidlo z verejného priestranstva, tak potom je potrebné konať v súlade s legislatívou."

MČ Západ napríklad takto odstránila od roku 2015 z 60 evidovaných autovrakov 21 takýchto vozidiel. Pri riešení situácie je potrebné preukázať, že vozidlo je nepojazdné, nemá napríklad ŠPZ, technický preukaz či má iné technické problémy. Niekedy autovraky  odstraňujú aj samotní majitelia, inokedy je zas potrebná mestská polícia. Problematikou sa zaoberá aj MČ Dargovských hrdinov. Podľa slov starostu Jozefa Andrejčáka: "Mestská polícia, ktorá je na to plne kompetentná, eviduje 8 vrakov. Naša mestská časť priebežne, keď to máme nahlásené, posúva tieto informácie mestskej polícii, ktorá následne rieši celý tento proces, ktorý musí absolvovať v zmysle zákona. Rieši to mestská polícia, keďže sa jedná o parkoviská a teda všetky komunikácie sú v správe a majetku mesta Košice."

Na odstránenie vozidla, ktoré napĺňa vonkajšie znaky vraku, teda vyzve vlastníka mestská polícia. Ten má na nápravu už spomínaných 60 dní. O ďalšom postupe nás informovala starostka MČ Nad Jazerom Lenka Kovačevičová: "Keď to nezrealizuje, takéto vozidlo musí byť následne na to odtiahnuté na príslušné parkovisko, kde potom vlastníkovi vozidla ide upovedomenie o odťahu a aj príslušný orgán - Okresný úrad je o tejto činnosti upovedomený. Tam plynie 30 dňová lehota, kde ešte opäť vlastník má možnosť reagovať a prísť si vozidlo zobrať. Pokiaľ nereaguje a lehota uplynie, orgán štátnej správy vydá rozhodnutie, že takéto vozidlo sa stáva odpadom a môže ísť na šrotovisko."

Podľa platného zákona o odpadoch môže byť vozidlo z verejného priestranstva odstránené, ak poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie alebo narušuje estetický vzhľad obce či osobitne chránenej časti prírody a krajiny. To teda znamená, že neplatná technická alebo emisná kontrola s tým vôbec nemusí súvisieť. Pozreli sme sa aj na situáciu na sídlisku Ťahanovce. Mestský poslanec Miloš Ihnát, ktorý sa tam touto problematikou zaoberá, dodal, že: "Ono sa to dá, len to niečo časovo stojí ako aj to, aby človek chcel. Chceli sme a máme odtiahnutých alebo takto zabezpečených nových parkovacích miest do dnešného dňa 30. Treba si aj uvedomiť, že ľudia sú špekulatívni a privážajú tie autá z obcí na sídlisko Ťahanovce, potajme ho tu odstavia a nechajú ho tak. Stiahnu aj značky a nechajú to tak. Potom majiteľa horko ťažko zisťujeme."  

Rovnaký problém dlhodobo rieši aj MČ Sever. Tamojšia polícia už na území MČ od roku 2013 zistila 138 takýchto vozidiel. Z tohto počtu bolo 109 oznámených na Okresný úrad. Ostatné si majitelia v stanovenej lehote odstránili z verejných komunikácii, respektíve dali do poriadku technickú a emisnú kontrolu. Majiteľovi respektíve držiteľovi vozidla hrozí za nesplnenie svojich povinností a teda za odstavené vozidlo, ktoré poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, pokuta až do výšky 2500 Eur. Podľa zákona o odpadoch je navyše totiž práve vlastník povinný uhradiť náklady súvisiace s odťahom.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
522
videní
02:25


Facebook loginGoogle login