Petíciu za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach s viac ako 17.000 podpismi odovzdal dnes petičný výbor na magistráte mesta. Petičné hárky obsahujú požiadavku zlacnenia prvej rezidentskej parkovacej karty z 35 na päť eur a zriadenie mestského podniku, ktorý by spravoval parkovanie v nových rezidentských zónach.
Petícia vznikla v júni krátko pred rozšírením plateného parkovania z centra mesta o desať lokalít. Parkovanie má podľa zmluvy s mestom v správe súkromná spoločnosť EEI. Pre nespokojnosť s koncepciou parkovania i problémami pri jej zavádzaní vznikli v meste protesty aktivistov a občianske iniciatívy.
Ako dnes oznámil predseda petičného výboru Igor Petrovčík, petičné hárky obsahujú 17.396 podpisov vrátane elektronickej petície. "
Všetci títo občania žiadajú, aby mesto prehodnotilo koncepciu parkovania," uviedol.
Petičiari očakávajú, že najväčšia petícia v novodobej histórii mesta bude zaradená ako prvý bod na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ). Poslanci sa na najbližšom rokovaní majú pritom zaoberať návrhom zmien všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní, ako aj zriadením spoločného podniku mesta a súkromnej parkovacej spoločnosti.
Primátor Richard Raši (Smer-SD) po odovzdaní hárkov reagoval, že petíciou sa bude mesto podrobne zaoberať v zmysle zákona. "
Bude skontrolovaná po formálnej stránke tak, ako musí byť. Samozrejme, ide o petíciu, ktorá sa týka dôležitej súčasti mesta. Myslím si, že už pri najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva sa časť námietok, ktoré prichádzajú z verejnosti, bude pri zmene VZN aplikovať," uviedol. Magistrát podľa neho v petícii odčlení ľudí, ktorí v Košiciach majú a nemajú trvalé bydlisko. "Sme presvedčení o tom, že o parkovaní v Košiciach musia rozhodovať Košičania, a nie ľudia, ktorí v našom meste nebývajú," konštatoval. Mesto bude podľa neho informovať aj o tom, koľko Košičanov petíciu podporilo z príslušných rezidenstkých zón.
MsZ sa má v zmysle svojho uznesenia zaoberať aj analýzou, čo by znamenalo zriadenie spoločného podniku so súkromnou firmou. Na takéto riešenie sú podľa primátora rôzne názory. "
Spoločný podnik nie je len o tom, že mesto v ňom bude, ale aj o tom, aký v ňom bude mať podiel, a potom aké náklady, ktoré sú nevyhnutné na kofinancovanie napríklad aj investícií, musí znášať. Takže túto analýzu určite predložíme," dodal.
Petičiari považujú spoločný podnik za najhoršie možné riešenie z hľadiska efektivity a transparentnosti, pričom by došlo k "zabetónovaniu" EEI v meste. Člen petičného výboru Ladislav Lörinc sa ohradil proti odčleňovaniu ľudí s trvalým bydliskom v Košiciach z petície. "
Všetci, ktorí podpísali petíciu, asi na to mali dôvod, lebo tu žijú. A neexistuje žiadny zákon, ktorý by mestu Košice kázal, že majú vyškrtať hlasy ľudí, ktorí tu nemajú trvalé bydlisko," povedal.
Zdroj: TASR
Video: TV KOŠICE
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.