2616 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

BEZ KOMENTÁRA: Odovzdali petíciu proti EEI so 17 396 podpismi

TELEVÍZIA KOŠICE, 07.11.2016 11:37 | Spravodajstvo
Petíciu za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach s viac ako 17.000 podpismi odovzdal dnes petičný výbor na magistráte mesta. Petičné hárky obsahujú požiadavku zlacnenia prvej rezidentskej parkovacej karty z 35 na päť eur a zriadenie mestského podniku, ktorý by spravoval parkovanie v nových rezidentských zónach.

Petícia vznikla v júni krátko pred rozšírením plateného parkovania z centra mesta o desať lokalít. Parkovanie má podľa zmluvy s mestom v správe súkromná spoločnosť EEI. Pre nespokojnosť s koncepciou parkovania i problémami pri jej zavádzaní vznikli v meste protesty aktivistov a občianske iniciatívy.

Ako dnes oznámil predseda petičného výboru Igor Petrovčík, petičné hárky obsahujú 17.396 podpisov vrátane elektronickej petície. "Všetci títo občania žiadajú, aby mesto prehodnotilo koncepciu parkovania," uviedol.

Petičiari očakávajú, že najväčšia petícia v novodobej histórii mesta bude zaradená ako prvý bod na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ). Poslanci sa na najbližšom rokovaní majú pritom zaoberať návrhom zmien všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o parkovaní, ako aj zriadením spoločného podniku mesta a súkromnej parkovacej spoločnosti.

Primátor Richard Raši (Smer-SD) po odovzdaní hárkov reagoval, že petíciou sa bude mesto podrobne zaoberať v zmysle zákona. "Bude skontrolovaná po formálnej stránke tak, ako musí byť. Samozrejme, ide o petíciu, ktorá sa týka dôležitej súčasti mesta. Myslím si, že už pri najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva sa časť námietok, ktoré prichádzajú z verejnosti, bude pri zmene VZN aplikovať," uviedol. Magistrát podľa neho v petícii odčlení ľudí, ktorí v Košiciach majú a nemajú trvalé bydlisko. "Sme presvedčení o tom, že o parkovaní v Košiciach musia rozhodovať Košičania, a nie ľudia, ktorí v našom meste nebývajú," konštatoval. Mesto bude podľa neho informovať aj o tom, koľko Košičanov petíciu podporilo z príslušných rezidenstkých zón.

MsZ sa má v zmysle svojho uznesenia zaoberať aj analýzou, čo by znamenalo zriadenie spoločného podniku so súkromnou firmou. Na takéto riešenie sú podľa primátora rôzne názory. "Spoločný podnik nie je len o tom, že mesto v ňom bude, ale aj o tom, aký v ňom bude mať podiel, a potom aké náklady, ktoré sú nevyhnutné na kofinancovanie napríklad aj investícií, musí znášať. Takže túto analýzu určite predložíme," dodal.

Petičiari považujú spoločný podnik za najhoršie možné riešenie z hľadiska efektivity a transparentnosti, pričom by došlo k "zabetónovaniu" EEI v meste. Člen petičného výboru Ladislav Lörinc sa ohradil proti odčleňovaniu ľudí s trvalým bydliskom v Košiciach z petície. "Všetci, ktorí podpísali petíciu, asi na to mali dôvod, lebo tu žijú. A neexistuje žiadny zákon, ktorý by mestu Košice kázal, že majú vyškrtať hlasy ľudí, ktorí tu nemajú trvalé bydlisko," povedal.

Zdroj: TASR
Video: TV KOŠICE

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
814
videní
02:27
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1279
videní
02:29
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1072
videní
02:04
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3171
videní
08:01


Facebook loginGoogle login