V poslednom období dochádza k zvýšenému počtu krádeží bicyklov z pivníc a kočikární. Dôvodom je fakt, že ľudia už na bicykel nesadajú tak často a spoločné priestory, v ktorých svoj majetok skladujú, teda ani denne nekontrolujú.
Polícia presné štatistiky nevedie
Polícia ale presné štatistiky takýchto krádeží nevedie. Tresty za podobné činy dokonca ukladajú priamo súdy. Ako nás informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Alexander Szabó: "Samostatné štatistiky krádeží bicyklov z pivníc a kočikárni nevedieme. Okresné riaditeľstvo PZ v Košiciach v tomto roku doposiaľ nezaregistrovalo zvýšený počet prípadov tejto trestnej činnosti v meste."
Správcovia: Často tomu pomáhajú svojim prístupom vlastníci
S problematikou krádeži z kočikárni a pivníc sme sa obrátili aj na správcovské spoločnosti bytových domov. Jedna z nich nám poslala stanovisko v takomto znení: "Ku krádežiam a vlámaniam dochádza aj počas zateplenia domov, kedy sú priestory viac otvorené a je predpoklad, že realizátor má uskladnené pracovné náradie v miestnostiach bytového domu. V týchto dňoch sme mali oznámenie o vlámaní do kočikárne BD, kde zrejme veľkú úlohu zohralo nezatváranie vchodovej brány nájomníkmi, ktorí chodia fajčiť pred dom a nedohliadnu na dôkladné zatvorenie brány, resp. otváranie komukoľvek bez overenia si komu otvárajú."
Správcovia bytových domov preto vyzývajú na obozretnosť pri otváraní elektronickým vrátnikom z bytu. Často si vlastníci ani neoveria, komu v skutočnosti otvárajú: "Aj počas leta sme mali vlámanie do bytov, ale tu zrejme išlo o vopred naplánované akcie. V súčasnosti sú vlastníci bytov prístupnejší montáži kamerového systému, čím sa vyriešia aj tzv. čierne ovce vchodov, ktoré robia neplechu na dome."
Zistiť páchateľa nie je jednoduché
Zistiť vinníka je v takomto prípade behom na dlhú trať. Niektorí obyvatelia ale o objasnenie veci ani nemajú záujem: "Keďže vlastníci bytov si spôsobenú škodu na spoločných priestoroch a častiach uplatňujú plnením z poistenia domu, ďalej sa už nezaujímajú či páchateľ bol zistený, alebo nie. A pri dnešnej vymožiteľnosti práva je to dosť zdĺhavý proces pre vlastníkov bytov."
Za september zaznamenali slovenskí policajti 48 prípadov krádeží v objektoch a objasnili presnú polovicu. Pri ochrane svojich domácností radia najmä zabezpečiť si kvalitný zámok, poriadne uzamykať dvere a nenechávať kľúče na takzvaných dohodnutých miestach. V súčasnosti je tiež viac než vhodné mať byt či dom poistený.
Tagy k reportáži
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár. Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.