3241 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Nekonečné kolóny v Košickej Novej Vsi zatiaľ bez riešenia

TELEVÍZIA KOŠICE, 16.11.2016 07:06 | Spravodajstvo
Zdržanie a kolóny na vstupe do Košíc od Michaloviec sú už každodennou rutinou.

V Košickej Novej Vsi (KNV) sa vodiči i chodci denne pasujú so zdržaním, ktoré vrcholí počas dopravnej špičky. Na základe vašich podnetov sme zisťovali, čo  je hlavným dôvodom. „Toto je jediný vjazd do dolnej časti MČ KNV, táto cesta Sv. Ladislava ústí do ďalších ulíc, kde je približne 400 rodinných domov, okrem toho aj dve väčšie záhradkárske lokality. Každý dom ma dnes už niekoľko vozidiel. To sú dôvody, prečo by sme semafory vypínať nemali, aj títo ľudia sa niekam potrebujú dostať, “ uviedol pre TV Košice starosta MČ KNV Milan Lesňák.   

Cestná svetelná signalizácia v Košickej Novej Vsi je Krajským a Okresným dopravným inšpektorátom  v Košiciach  dlhodobo monitorovaná a spolu so správcom komunikácií kontrolovaná.  Situáciu na Herlianskej ulici na cestnom ťahu Michalovce – Košice policajti podľa hovorcu nielen registrujú, ale sa ju aj snažia aj riešiť. „Spočiatku bola polemika o správnosti nastavenia cestnej svetelnej signalizácie (ďalej len CSS), aby bol preferovaný hlavný smer, na ktorom sa tvorili v čase dopravných špičiek kolóny vozidiel. Preto sme tam v kritických časoch vysielali na riadenie premávky dopravné hliadky a snažili sme sa zabezpečiť priepustnosť a plynulosť cestnej premávky,“ uvideol hovorca KR PZ v Košiciach Alexander Szabó.

Medzitým dopravní inžinieri a ďalší kompetentní pracovníci - odborníci na cestnú svetelnú signalizáciu situáciu analyzovali a snažili sa zohľadniť všetky okolnosti, ktoré vplývajú na dopravnú situáciu v tomto dopravnom úseku v nadväznosti na súvisiace komunikácie a dopravné uzly. „Svetelné plány boli nastavené tak, aby zelený signál pre hlavný smer mal maximálne možný čas a pre ostatné úseky natoľko krátky, aby zabezpečil možnosť napojenia na hlavný smer aj pre vozidlá z bočných smerov a prejdenie pre chodcov,“ hovorí Szabó.

Úplné vypínanie semaforov podľa hovorcu nie je možné, pretože vozidlá z vedľajších smerov a chodci by sa na hlavnú cestu, či druhú stranu ani nedostali. V čase od 06.00 do 08.30  sú semafory nastavené v tzv. pevnom cykle. V čase od 08.30 do 15.30 v dynamickom cykle a od 15.30 opäť v pevnom cykle. Požiadavka semafory úplne vypnúť a na miesto poslať hliadku, ktorá by križovatku riadila,  prichádza pravidelne aj od obyvateľov Košickej Novej Vsi: „Načo je semafor, pokiaľ by tu mali stáť policajti, potom sa vráťme do minulosti, keď boli križovatky riadené policajtmi,“ vysvetľuje starosta MČ KNV Milan Lesňák.

Podľa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach, posledné preverenie  svetelnej signalizácie bolo vykonané  19. októbra 2016.  Po úprave na maximálne prípustný časový interval pre hlavný dopravný smer bolo zistené, že vypínanie semaforov, či riadenie križovatiek dopravnou políciou by bolo pri súčasnej situácii prakticky irelevantné.

Zdá sa teda, že nateraz je to neriešiteľná situácia. Starosta MČ KNV Milan Lesňák: „V roku 1994 bol navrhnutý tzv. juhovýchodný obchvat MČ, po nástupe do funkcie som sa preto informoval, v akom je to stave. Magistrát mi oznámil, že sa s tým už veľmi neráta, keďže má pribudnúť diaľničný privádzač R2.

Pôjde tak o ďalšiu komunikáciu, ktorej výstavba tranzitného obchvatu Košíc môže významne pomôcť odľahčením nielen nákladnej, ale aj osobnej dopravy.

Čo je ale zaujímavé - podľa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach je z pohľadu dopravy výhodnejšie ponechať tieto vozidlá na ceste s možnosťou tvorby kolóny s čakacou dobou cca 7- 10 minút na vstupe do mesta, ako  všetky vozidla pustiť do mestskej premávky.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
306
videní
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1057
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2323
videní
02:45


Facebook loginGoogle login