4442 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Diaľnica D1 Budimír – Bidovce ušetrí vodičom 15 minút

TELEVÍZIA KOŠICE, 24.11.2016 19:10 | Spravodajstvo
Za účasti Ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpáda Érseka, generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Juraja Valenta, prezidenta obchodnej jednotky Skanska Česká republika a Slovensko Michala Jurku, ako i zástupcov Košického samosprávneho kraja a priľahlých obcí sa dnes pri obci Vajkovce na východe Slovenska uskutočnilo slávnostné symbolické poklepanie základného kameňa diaľničného úseku D1 Budimír – Bidovce. Novovybudovaný 15,46 km dlhý úsek v hodnote 197,44 milióna eur bude financovaný z Kohézneho fondu Operačný program Integrovaná Infraštruktúra 2014 – 2020 a zo štátneho rozpočtu. Stavba bude dokončená o 37 mesiacov.

Stavbu si objednala Národná diaľničná spoločnosť a jej zhotoviteľom bude spoločnosť Skanska SK. Ako nás informovala jej generálna riaditeľka Magdaléna Dobišová: "Spraviť dobrý rozpočet, dobrú stavbu a dobrú ponuku je naozaj otázka profesionality. Čo sa týka harmonogramu, sme v štádiu, že držíme harmonogram, pretože stavba je už v podstate v procese a takisto držíme aj rozpočet. Určite sa budeme využívať 3D technológie na tejto stavbe, pretože už sme si to odskúšali a chceme to stavebníctvo aj v tomto smere posúvať trošičku ďalej."

Súčasťou diaľnice dlhej vyše 15 km budú aj 4 križovatky, 23 mostov a podľa kompetentných vodičom ušetrí 14 minút cesty. Ako povedal Generálny riaditeľ NDS Juraj Valent, "na východe podobné cesty značne chýbajú. Táto stavba má iný význam, pretože tá zásadným spôsobom odbremeňuje Košice od tranzitnej dopravy."  

Ukončenie výstavby je naplánované na koniec roka 2019. Jej súčasťou má byť aj 17 kilometrov oplotenia a clony proti oslneniu na zvodidlá z vonkajšej strany diaľnice. Projekt D1 Budimír – Bidovce je súčasťou základného komunikačného systému Slovenskej republiky a je priamym pokračovaním diaľnice v úseku Prešov – Košice smerom na Michalovce. Stavba sa zároveň po dobudovaní rýchlostnej cesty R2/R4 stane súčasťou východného obchvatu Košíc a dokončený úsek prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4 smerom na Miškolc. Košice budú konečne odľahčené od tranzitu na všetky strany – smerom na Ukrajinu, Maďarsko, Prešov i Rožňavu.

Pozrite si aj vizualizáciu nového úseku ( NDS )
 

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5475
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
313
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2632
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
689
videní


Facebook loginGoogle login