Nemocnice majú problém - nedostatok sestier
Zdravotných sestier ubúda. Kým ich pred dvomi rokmi bolo v slovenských štátnych nemocniciach evidovaných takmer 13 700, dnes je to o 400 menej. Na problém upozorňovali odborárky ešte vlani. Protesty samotných sestier vyvrcholili hromadným podávaním výpovedí. Ako pre Televíziu Košice povedala predsedníčka sesterských odborov pri UNLP v Košiciach Mária Javornická, problém trvá aj dnes: "Vo všeobecnosti, čo sa týka stavov sestier, sú poddimenzované. Vzhľadom na to, koľko práce sestrám pribudlo, čo sa týka dokumentácie... Stav sestier sa sústavne znižoval a nároky sa stále zvyšovali. Sestry sú vyťažené na maximum - do krajností. Žijú v strese a v nepohode."
V košickej univerzitnej nemocnici oproti minulému roku zdravotných sestier neubudlo. Podľa odborárky je však na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny v UNLP na Rastislavovej ulici neúnosný stav anesteziologických sestier. Ako povedala, je problém rozpísať ich na operačný program. Počet zdravotných sestier však v univerzitnej nemocnici v porovnaní s vlaňajškom celkovo vzrástol o 12. "V súčasnosti pracuje v UNLP v Košiciach viac sestier, a to 1 103 a 88 pôrodných asistentiek," informovala Ladislava Šustová, hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice.
Viac ich ale nie je napr. na Oddelení urgentného príjmu, či na spomínanom Oddelení anesteziologickej a intenzívnej medicíny. Nemocnica potvrdila, že o 3 sestry menej je oproti vlaňajšku na 1.klinike anasteziológie a intenzívnej medicíny. Kým UNLP hovorí o prirodzenej fluktuácii, odborárky si stoja za tým, že chýbajú po vlaňajších výpovediach, keď späťvzatie nebolo akceptované pre prílišnú odvahu sestier. Spomínané oddelenia považujú samotné sestry za najnáročnejšie.
"Musíte pozháňať rôzne pomôcky, ktoré potrebujete. Nedá sa robiť, ak najprv musíte 10 minút naháňať niektoré záležitosti. Potom si urobíte svoju prácu, prídete na to, že niekto chýba, toto nie je urobené, takáto dokumentáciu chýba, tam chýba podpis. Toto všetko je na hlave sestry – okrem jej základnej práce, ktorú má okolo pacienta," spresnila Javornická.
Minimálny počet personálneho zabezpečenia v nemocniciach upravuje Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) z roku 2008 vo svojej normatívnej časti. Na Oddelení anasteziológie a intenzívnej medicíny sa má podľa neho o dvoch pacientov postarať jedna sestra. Hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová: "Naša nemocnica dbá na dodržiavanie platných personálnych normatívov, no na niektorých pracoviskách dochádza k prirodzenej fluktuácii a zamestnanci odchádzajú do dôchodku, či na materskú dovolenku. To môže dočasne spôsobiť aj nedostatok zdravotníckeho personálu. Zdravotníckych pracovníkov však podľa potreby vždy dopĺňame tak, aby sme neobmedzili plynulé poskytovanie zdravotnej starostlivosti našim pacientom."
Podľa normatívov sa má tiež napr. 1 sestra na Oddelení klinickej onkológie postarať o 10 pacientov. Ako informovala hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková, o odborných činnostiach sestier pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti budú aj naďalej diskutovať. Podľa jej slov je táto téma otvorená a predstaviteľky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sú súčasťou projektových tímov na ministerstve. Celkovo však ide o širší okruh tém, ktoré sa týkajú ošetrovateľstva.
"Možno však predpokladať, že po definitívnom vyriešení problematiky kompetencií sestier sa bude diskusia týkať aj normatívov personálneho zabezpečenia (najskôr však bude potrebné rozdiskutovať skúsenosti s uplatnením doteraz platného personálneho normatívu v praxi a následne hľadať riešenia, ktoré prispejú k optimálnemu personálnemu zabezpečeniu ošetrovateľskej starostlivosti," povedala pre Televíziu Košice hovorkyňa MZ SR Stanislava Luptáková.
Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker o probléme s nedostatkom zdravotných sestier, najmä odborne vzdelaných, podľa vlastných slov vie. Ako povedal, dohodli sa napríklad na zlučovaní niektorých špecializácii, pretože niektoré vyštuduje ročne len veľmi malý počet sestier.
"Samotný nedostatok sestier súvisí s atraktivitou povolaní, zamestnávania – tam hľadáme samozrejme možnosti akým spôsobom ho zatraktívniť. Jedna otázka samozrejme je aj odmeňovanie. Odmeňovanie v mojich očiach ale nie je jediným problémom. Je to otázka pracovného prostredia, podmienok na pracovisku," povedal pre Televíziu Košice minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Zdravotné sestry v rámci vlaňajšieho štrajku poukazovali aj na túto problematiku.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.