1673 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Na Luníku IX budú rekonštruovať osvetlenie

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.11.2016 14:43 | Spravodajstvo
Mesto Košice by do konca tohto roka chcelo zrekonštruovať verejné osvetlenie na Luníku IX. Realizátorom prác bude spoločnosť Eltodo Osvetlenie, s.r.o., ktorá verejné osvetlenie v Košiciach prevádzkuje, spravuje aj servisuje. Mesto si už práce objednalo, náklady na rekonštrukciu sú vo výške takmer 12 000 eur s DPH.

Ako pre TV KOŠICE povedala Linda Šnajdárová, "rekonštrukciu si vyžiadali opakované podnety občanov a žiadosť starostu." Dôvodom prác je podľa informácií z magistrátu predovšetkým nefunkčnosť a havarijný stav verejného osvetlenia na tomto sídlisku. "Práce zahŕňajú montáž 21 kusov svietidiel a inštaláciu cca 800 metrov káblového vedenia. Nové osvetlenie dostanú ulice Podjavorinskej, Krčméryho aj Hrebendova." Zrekonštruované osvetlenie by malo byť uvedené do prevádzky najneskôr začiatkom budúceho roka.

Koncom minulého týždňa bol Luník IX a osada Mašličkovo témou trojdňového workshopu v Košickej Belej, na ktorom sa stretli zástupcovia mesta, MČ Luník IX, ale aj pracovníci mestských organizácií, verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb. Účastníci projektu Budujeme nádej - Luník IX sa podľa hovorkyne Košíc Lindy Šnajdárovej navzájom informovali, vymieňali si skúsenosti a spoločne analyzovali, navrhovali a vytvárali odporúčania a aktivity pre aktualizáciu koncepcie komplexného riešenia situácie na tomto sídlisku.

"Snahou účastníkov workshopu bolo vytvoriť funkčný a udržateľný model prestupného bývania pre obyvateľov Luníka IX, nájsť riešenie bytovej núdze obyvateľov, zlepšiť kvalitu vzdelávania modelom 'od kolísky po kariéru' a vytvárať príležitosti na zamestnávanie," povedala Šnajdárová. Výstupy a konkrétne návrhy by mali byť známe v koncepcii, ktorá bude zverejnená začiatkom budúceho roka.

Ako dodala, dôkazom, že dôsledná práca s marginalizovanými skupinami prináša výsledky, je zbúranie prvých chatrčí v Mašličkove. "Celkovo 67 ľudí zo siedmich chatrčí sa chopilo šance na nový začiatok. Ide o rodiny, ktorým mesto v septembri pridelilo na Luníku IX zdevastované byty s tým, že do dvoch mesiacov ich musia opraviť. Nebezpečné chatrče si sami zbúrali a do svojpomocne opravených bytov sa už nasťahovali," dodala Šnajdárová.

O osade Mašličkovo
Prvá zmienka o nelegálnej osade Nové Diely pochádza z jari roku 2011, kedy sa na území dnešnej nelegálnej osady usadila prvá rodina, ktorá predtým obývala nelegálnu osadu Unhuber. Následne za ňou začali prichádzať ďalšie. Nové Diely "Mašličkovo" vznikli ako dôsledok riešenia bytovej situácie rodín na Luníku IX. Väčšina obyvateľov obývala byty priamo na sídlisku Luník IX, avšak v dôsledku neplatičstva, asanácii bytových domov, alebo kvôli protiprávnemu bývaniu museli byty opustiť. K rodinám sa postupne začali sťahovať ďalší príbuzní. V Mašličkove v roku 2013 evidovali 112 obyvateľov. Aktuálne ich v lokalite žije viac ako 300.

O Luníku IX
Mestská časť Lunik IX bola pôvodne projektovaná ako sídlisko, ktoré mali obývať predovšetkým vojaci, policajti a Rómovia. S výstavbou sa začalo na konci 70-tych rokov 20. storočia, kedy sa asanovala rómska osada Tábor v širšom centre Košíc. Od roku 1978 sa na sídlisko sťahovali prví nájomníci, už v rokoch 1981-1989 sa sídlisko vyznačovalo vysokou koncentráciou Rómov. Z približne 2 000 obyvateľov tvorili asi polovicu. Od roku 1995 v rámci novej koncepcie mesta Košice pre životné podmienky neplatičov, neprispôsobivých a obyvateľov protiprávne obsadených bytov boli takíto občania vysťahovaní na sídlisko Luník IX. Naopak odtiaľ boli postupne vysťahované bezproblémové rodiny, ktoré o to požiadali.

Niektorí obyvatelia sídliska zdemolovali bytové domy do takej miery, že je narušená ich statika. Z tohoto dôvodu sa na sídlisku začali z dôvodu bezpečnosti bytové domy postupne búrať. Celkovo bolo zbúraných už sedem bytových domov. Náklady na demoláciu jedného bloku (2 vchody) predstavujú okolo 100 000 eur, ktoré sú platené z rozpočtu mesta Košice. Náhradné ubytovanie sa poskytuje iba obyvateľom s platnou nájomnou zmluvou. V priemere na jeden vchod s 30 bytmi pripadajú iba dva s platnou zmluvou, čím sa fakticky zvyšok obyvateľov stáva bezdomovcami. Títo obyvatelia si zakladajú ďalšie ilegálne osady aj na súkromných pozemkoch. V roku 2012 mesto Košice evidovalo na svojom území celkom štrnásť ilegálnych osád.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
207
videní
01:11
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2884
videní
02:46
812
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
298
videní


Facebook loginGoogle login