1697 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Japonci v Košiciach zamestnajú 1100 ľudí

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.12.2016 19:08 | Spravodajstvo
Do Košíc prichádza nový investor z Japonska. Je ním nadnárodný koncern Minebea, ktorý bude pôsobiť v priemyselnom parku pri letisku. Ako nás informoval premiér Robert Fico: "Táto spoločnosť má zámer počas nasledujúcich piatich rokov preinvestovať takmer 60 miliónov Eur a vytvoriť okolo 1100 nových pracovných miest. Všetci veríme, že tieto čísla nie sú konečné, pretože ak sa pozrieme na ambiciózne plány spoločnosti Minebea, môžeme predpokladať, že tak celkový objem investícií ako aj celkový počet novovytvorených miest môže byť ešte vyšší."

Spoločnosť bude spolupracovať aj s košickou Technickou univerzitou. Spolu s veľkovýrobou má totiž vzniknúť aj nové pracovisko pre výskum a vývoj. Juraj Sinay z TUKE nás informoval, že: "Pre región východného Slovenska a pre mesto Košice táto investícia znamená skutočné potvrdenie toho, že je tu potenciál ako pracovnej sily, ale je tu aj potenciál pre vedu, výskum a inovácie, čiže táto investícia odštartovala tú tendenciu, ktorú očakávame v budúcnosti- viac investovať v regióne východného a južného Slovenska a viac investovať do oblasti vedy, výskumu a inovácií."

S výstavbou by chcela spoločnosť začať už v apríli budúceho roka a podľa rezortu hospodárstva bude závod v Košiciach otvorený v roku 2018. Minister hospodárska Peter Žiga dodal, že: "Slovensko má kvalitu, kapacitu a má dobré podnikateľské prostredie pre to, aby sa oň zaujímali vysoko kvalitní investori nie len z Európy, ale aj z celého sveta. Na tomto projekte pracovalo niekoľko desiatok ľudí od mája 2015."

Minebea momentálne pôsobí v 15 krajinách po celom svete, no výrobná báza je sústredená najmä v juhovýchodnej Ázii. Generálny riaditeľ Minebea Slovakia Jörg Hoffmann nás informoval, že: "Slovensko nie je najlacnejším prostredím, pokiaľ ide o vytváranie nových investícií, ale my sme sa rozhodli neisť len po cene. Samozrejme spôsob výroby, ktorý plánujeme tu bude iný ako ten, ktorý máme v Ázii. V Európe sa budeme zameriavať naozaj na čo najvyššiu mieru optimalizácie výroby. Budeme potrebovať mnohých inžinierov a technikov, ktorý nám s tým pomôžu a teda si uvedomujeme, že cena práce nie je tým najvýznamnejším činiteľom, ktorý sme brali do úvahy."

Typickou oblasťou ich výroby sú komponenty, ktoré sa používajú v strojárskej výrobe, napríklad v automobiloch, lietadlách či mobilných telefónoch.

Premiér sa ešte pred stretnutím s médiami stretol aj so žiakmi gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach. Diskutovali najmä o aktuálnych témach. Počas asi hodinovej debaty si polovicu času vyhradil aj na ich otázky.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
8845
videní
03:53
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3425
videní
04:41
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2782
videní
02:37
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5787
videní
01:29


Facebook loginGoogle login